Polskie Radio
Section05
inwestycje zagraniczne

Polska gospodarka jest coraz ważniejsza dla globalnego handlu. PIE: wskaźnik inwestycji zagranicznych będzie rósł

Polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie. Co roku zwiększa swój udział w globalnym eksporcie i jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc lokowania inwestycji w Europie - stwierdził dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. W ocenie szefa PIE nasz kraj będzie w kolejnych latach przyciągać coraz więcej zagranicznych inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne handel łańcuch dostaw produkcja

Polscy przedsiębiorcy podbijają światowe rynki. BGK umożliwia im bezpieczny start za granicą

Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców na 85 zagranicznych rynkach. W ubiegłym roku wartość sfinansowanego eksportu i ekspansji zagranicznej wyniosła 3,3 mld zł. W drugiej połowie 2023 r. bank spodziewa się pierwszych umów kredytu finansujących innowacyjne projekty o profilu eksportowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma eksport import inwestycje zagraniczne przedsiębiorca BGK

Elektrownia atomowa w Polsce. Minister Moskwa: dziś podpiszemy wstępną umowę z Westinghousem i Bechtelem

- W czwartek będzie podpisana wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem; to znany tandem, który buduje elektrownie; wierzymy, że to dodatkowa gwarancja sukcesu elektrowni atomowej w Polsce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa energia elektryczna energia atomowa POLSKA Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska inwestycje zagraniczne inwestycje

Polska w czołówce w przenoszeniu usług IT. Tak wynika z analizy GBS World

Polska jest jednym z trzech najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu serwisu Emerging Europe. W tym sektorze pracuje w Polsce ponad pół miliona osób, a wartość jego eksportu wynosi blisko 10 mld euro, co stanowi 1,7 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy informatyk cyfryzacja biznesu inwestycje zagraniczne google microsoft branża it outsourcing start-up

Grupa Orlen w Norwegii integruje spółki wydobywcze. Celem jest wzrost produkcji gazu

PGNiG Upstream Norway przejął aktywa wydobywcze Lotos Exploration and Production Norge, drugiej norweskiej spółki Grupy Orlen - poinformował PKN Orlen. Według spółki integracja ułatwi inwestycje, a efektem będzie wzrost produkcji węglowodorów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG PKN Orlen ropa naftowa gaz ziemny Baltic Pipe inwestycje inwestycje zagraniczne bezpieczeństwo energetyczne POLSKA

Ekspert PIE: najgorszy czas w gospodarce mamy za sobą

-Siłą polskiej gospodarki, także w tym trudnym pierwszym kwartale 2023 roku pozostaje eksport i produkcja przemysłowa. A to nas pozytywnie wyróżniało podczas pandemii, a teraz jest podstawą do odbicia gospodarki pod koniec tego roku, choć jeszcze lepsze wyniki będą w roku 2024 - powiedział Marcin Klucznik, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa inwestycje zagraniczne eksport COVID-19 Chiny pkb

Eksperci: Polska po pandemii stała się atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesów

Zainteresowanie europejskich przedsiębiorców przenoszeniem swojej działalności do Polski z odległych regionów na Azji to bardzo pozytywna informacja - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne produkcja przemysłowa bezrobocie rynek pracodawcy pracownicy