Redakcja Polska

EEC Katowice. Polskie firmy zainwestowały w Czechach prawie 4 miliardy euro

08.05.2024 13:09
Polska i Czechy są dla siebie bardzo ważnymi parterami gospodarczymi. Dynamicznie rośnie wymiana handlowa między naszymi krajami - w ubiegłym roku wyniosła 33 miliardy euro. Oznacza to, że od wejścia obu państw do Unii Europejskiej wzrosła ponad 6-krotnie.
Nie ma w Czechach dziedziny, w której nie byłby obecny polski biznes
"Nie ma w Czechach dziedziny, w której nie byłby obecny polski biznes"Cristi Croitoru / Shutterstock.com

O polsko-czeskiej współpracy mówiono na Forum międzynarodowej współpracy gospodarczej Polska-Czechy, które towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Břetislav Dančák podkreślił, że Polska dla Czech jest trzecim najważniejszym partnerem handlowym.

O dobrych i przyjaznych stosunkach z naszym południowym sąsiadem mówi też ambasador Polski w Czechach Mateusz Gniazdowski. Zacieśniły sę one dodatkowo po agresji Rosji na Ukrainę.

Wojciech Pobóg-Pągowski z ministerstwa rozwoju i technologii dodał, że w zasadzie nie ma w Czechach dziedziny, w której nie byłby obecny polski biznes. Polskie firmy zainwestowały w Czechach prawie 4 miliardy euro.


IAR/PAP/dad

Gdzie Polacy chcą pracować? Branża IT najciekawsza dla szukających pracy

06.05.2024 11:36
Ponad 50 procent Polaków uważa, że sektor IT to najbardziej atrakcyjne miejsce pracy - wynika z raportu Randstad Employer Brand Research.

Modernizacja armii. Szef MON: połowa kupowanego przez nas sprzętu musi pochodzić z Polski

07.05.2024 14:53
Dążymy do tego, aby połowa kupowanego przez nas sprzętu bojowego była produkowana w polskich lub zlokalizowanych na terytorium Polski firmach - powiedział we wtorek w Katowicach wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.