X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy w USA upamiętnili ofiary stanu wojennego w 38. rocznicę jego wybuchu

14.12.2019 13:00
Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych pamiętali o 38. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce. Wielu naszych rodaków musiało uciekać z kraju, aby uniknąć internowania czy represji. Część z nich od kilkudziesięciu lat mieszka właśnie w USA.
Audio
  • Polacy w USA upamiętnili ofiary stanu wojennego w 38. rocznicę jego wybuchu. Materiał Agaty Król (IAR)
Stan wojenny
Stan wojennyPAP/S> Jakubowski

W spotkaniu zorganizowanym w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark w stanie New Jersey wzięli udział członkowie Solidarności, którzy w nocy z 12 na 13-ty grudnia 1981 roku trafili za kraty. Wśród nich był Andrzej Burghardt, wówczas pracownik naukowy Politechniki Częstochowskiej. - Owszem, pamięta się ten dzień, ale pamięta się też to, co prowadziło do tego dnia: pracę w ramach Solidarności. Ja zajmowałem się obiegiem informacji w naszej uczelni, gdzie pracowałem. Ta straszna, dziwna noc 13 grudnia, gdzie o 3 rano zaczęli dzwonić do drzwi. Potem podróż w nieznanym kierunku, która, jak się okazało, zakończyła się w Zabrzu, gdzie spędziłem parę miesięcy - wspominał Burghardt.

Andrzej Burghardt podkreśla, ze największymi bohaterami tamtych czasów to rodziny internowanych - nie miały one żadnych informacji, miały jedynie strach o życie swoich bliskich. Jak podkreśla, kiedy został zatrzymany nie bał się tak bardzo jak po kilku miesiącach. - Przyszły takie momenty, chyba to był luty 1982 roku, kiedy zaczęliśmy się obawiać, że nas z tego internowania wywiozą w jakieś czeluście Związku Radzieckiego. To chyba było najbardziej przerażające - mówił Andrzej Burghardt.

Wieczór wspomnień w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark w stanie New Jersey zorganizowało Stowarzyszenie Pamięć, które włączyło się w akcję IPN "Zapal Światło Wolności". W Wigilię 1981 roku zachęcał do tego prezydent USA Ronald Reagan, który powiedział, że „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd" i zaapelował by "płomień milionów świec w amerykańskich domach był świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Na znak jedności z rodakami, świecę w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił również papież Jan Paweł II.

IAR/dad

Ukraina: Polski przedsiębiorca laureatem nagrody Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

14.12.2019 18:00
Ireneusz Derek, polski przedsiębiorca działający na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji, odebrał w piątek w ambasadzie RP w Kijowie nagrodę Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" za zasługi we wspieraniu kultury polskiej.

Artur Orzechowski: rok 2020 w Belgii pod znakiem rocznic ważnych dla Polaków

14.12.2019 15:00
Przyszły rok, podobnie jak ten mijający, będzie okresem ważnych rocznic dla Polaków, które chcemy upamiętnić w Belgii. To m.in. 100-lecie Bitwy Warszawskiej i urodzin Jana Pawła II – mówi ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.

Wiceszef MSZ z wizytą na Ukrainie. Rozmowy o bezpieczeństwie

14.12.2019 12:38
Problemy bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy i polityka historyczna - to główne tematy rozmów wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza w Kijowie. Spotkał się on ze swoim odpowiednikiem w ukraińskim MSZ i z wiceszefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.