X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wojsko USA wkrótce wyruszy z Niemiec na manewry do Polski

16.01.2020 11:40
W przyszłym tygodniu do Europy mają wyruszyć amerykańskie transporty wojskowe. W ramach ćwiczeń "Defender Europe 2020"na Stary Kontynent zostanie przerzuconych 20 tys. żołnierzy USA.
Żołnierze USA - zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze USA - zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Bumble Dee

Jednym z celów Stanów Zjednoczonych jest przećwiczenie w ramach tych manewrów przerzucania dużych kontyngentów wojsk do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

Będzie to największa operacja transportu wojsk z USA do Europy od 25 lat. Żołnierze i sprzęt trafią do Francji, Belgii, Holandii oraz Niemiec droga powietrzną i morską. Pierwsze okręty transportowe mają zawinąć do portu Bremerhaven 22 lutego. Następnie ruszą autostradami i pociągami w kierunku Polski i krajów bałtyckich.

Zastępca dowódcy US Army w Europie generał Andrew Rohling oznajmił, że ćwiczenia są sygnałem, że Amerykanie są gotowi i zdolni do wypełniania zobowiązań wobec partnerów z NATO. Dodał też, że transport wojsk na wschód będzie się odbywać głównie w godzinach nocnych, by zwykli ludzie jak najmniej odczuli związane z tym utrudnienia.

Oprócz operacji logistycznej, w ramach "Defender Europa 2020" zaplanowane są też inne ćwiczenia na terytorium Niemiec, Polski, Gruzji i krajów bałtyckich. W sumie, do czerwca, weźmie w nich udział 37 tys. żołnierzy z 18 krajów. Potem amerykańscy wojskowi i sprzęt wrócą za ocean.

Manewry nie u wszystkich w Niemczech wywołują entuzjazm. Politycy postkomunistycznej partii Lewica uważają, że jest to prowokacja wymierzona przeciwko Rosji i nawołują do pokojowych protestów.


PAP/dad

Rosyjscy komentatorzy: Putin zmieni konstytucję, by utrzymać się przy władzy

16.01.2020 09:29
Część rosyjskich komentatorów ostrzega, że Władimir Putin chce zmienić konstytucję, aby utrzymać władzę. Pod tym, jak prezydent Rosji zapowiedział konstytucyjne reformy, rząd Dmitrija Miedwiediewa podał się do dymisji. Kilka godzin później rosyjski przywódca powołał grupę roboczą, która zaopiniuje zaproponowane przez niego poprawki do ustawy zasadniczej. Jak podają rosyjskie agencje, nad zmianą konstytucji będzie pracowało 75 osób.

Niemiecki ekspert: Rosja prowadzi cyniczną grę kosztem Polski

16.01.2020 11:17
Niemiecki pisarz i publicysta Boris Reitschuster w rozmowie z PAP tłumaczy, dlaczego prezydent Władimir Putin i inni przedstawiciele władz Rosji gloryfikują Stalina i atakują Polskę. Jest przekonany, że chodzi o budowanie ideologii państwowej.

Białoruś szuka źródeł dostaw ropy. Paliwo popłynie tam z Gdańska?

16.01.2020 10:38
Dostawy ropy z Gdańska na Białoruś rurociągiem Przyjaźń są technicznie możliwe, jednak Polska nie może pompować ropy jednocześnie w obu kierunkach - powiedział Andrej Wiariha, wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni.