X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja werbuje szpiegów na Litwie przez system elektronicznych wiz?

04.02.2020 11:38
Litewskie służby bezpieczeństwa ostrzegają, że system darmowych, elektronicznych wiz do Rosji stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Informacja ta została zawarta w dorocznym raporcie poświęconym sprawom bezpieczeństwa kraju.
Audio
  • Litewskie służby ostrzegają przed elektronicznymi wizami do Rosji. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/Free-Photos/CC0 License

System elektronicznych wiz do Rosji stwarza doskonałe warunki do werbowania szpiegów - ostrzegają służby wywiadowcze Litwy. Według nich Rosjanie celowo pozyskują informacje o turystach, w momencie, gdy składane są wnioski o wizę. W ten sposób poszukiwane są osoby podatne na wpływy i posiadające ważne informacje. Szczególną uwagę zwraca się na byłych i obecnych polityków, przedsiębiorców, dziennikarzy oraz funkcjonariuszy wojskowych i osoby związane z wymiarem sprawiedliwości. Litewskie służby wskazują, że Rosja próbuje w ten sposób wykorzystywać przede wszystkim obywateli Litwy z rosyjskimi korzeniami.

Z kolei zagrożeniem dla niezależności energetycznej kraju jest import skroplonego gazu ziemnego z Rosji. Wywiad Litwy wskazuje, że rosyjska spółka gazowa "Novatek" jest powiązana z Kremlem, a jej ostatecznym celem jest ugruntowanie pozycji na rynku krajów bałtyckich. W raporcie czytamy, że jednym z akcjonariuszy firmy jest rosyjski oligarcha Giennadij Timczenko. Należy on do bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina i jest objęty amerykańskimi sankcjami. Ponadto część akcji "Novateku" należy do koncernu Gazprom.

Litewskie służby poinformowały również, że Rosja nie próbowała wpływać na wyniki ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Darius Jauniškis, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Państwa, nie wykluczył jednak, że takie próby mogą mieć miejsce podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Zdaniem służb, jedynie podczas wyborów samorządowych Rosja dążyła do utrzymania w samorządach lojalnych wobec niej polityków. Litewski wywiad zaznacza, że co prawda wpływ Moskwy na strategiczne decyzje jest ograniczony, ale Rosjanie nie zrezygnują z prób ingerowania w wewnętrzne procesy polityczne na Litwie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja wizy

Francja proponuje współpracę przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce

04.02.2020 09:12
Propozycję przedstawił francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który był gościem Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości w Warszawie.

Yad Vashem przeprasza za historyczne błędy w trakcie Światowego Forum Holokaustu

04.02.2020 10:06
Instytut Yad Vashem przeprosił za treści prezentowane na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie, m.in. za mapę sugerującą, że niemiecka agresja w Europie rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.