Redakcja Polska

Rosja werbuje szpiegów na Litwie przez system elektronicznych wiz?

04.02.2020 11:38
Litewskie służby bezpieczeństwa ostrzegają, że system darmowych, elektronicznych wiz do Rosji stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Informacja ta została zawarta w dorocznym raporcie poświęconym sprawom bezpieczeństwa kraju.
Audio
  • Litewskie służby ostrzegają przed elektronicznymi wizami do Rosji. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/Free-Photos/CC0 License

System elektronicznych wiz do Rosji stwarza doskonałe warunki do werbowania szpiegów - ostrzegają służby wywiadowcze Litwy. Według nich Rosjanie celowo pozyskują informacje o turystach, w momencie, gdy składane są wnioski o wizę. W ten sposób poszukiwane są osoby podatne na wpływy i posiadające ważne informacje. Szczególną uwagę zwraca się na byłych i obecnych polityków, przedsiębiorców, dziennikarzy oraz funkcjonariuszy wojskowych i osoby związane z wymiarem sprawiedliwości. Litewskie służby wskazują, że Rosja próbuje w ten sposób wykorzystywać przede wszystkim obywateli Litwy z rosyjskimi korzeniami.

Z kolei zagrożeniem dla niezależności energetycznej kraju jest import skroplonego gazu ziemnego z Rosji. Wywiad Litwy wskazuje, że rosyjska spółka gazowa "Novatek" jest powiązana z Kremlem, a jej ostatecznym celem jest ugruntowanie pozycji na rynku krajów bałtyckich. W raporcie czytamy, że jednym z akcjonariuszy firmy jest rosyjski oligarcha Giennadij Timczenko. Należy on do bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina i jest objęty amerykańskimi sankcjami. Ponadto część akcji "Novateku" należy do koncernu Gazprom.

Litewskie służby poinformowały również, że Rosja nie próbowała wpływać na wyniki ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Darius Jauniškis, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Państwa, nie wykluczył jednak, że takie próby mogą mieć miejsce podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Zdaniem służb, jedynie podczas wyborów samorządowych Rosja dążyła do utrzymania w samorządach lojalnych wobec niej polityków. Litewski wywiad zaznacza, że co prawda wpływ Moskwy na strategiczne decyzje jest ograniczony, ale Rosjanie nie zrezygnują z prób ingerowania w wewnętrzne procesy polityczne na Litwie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja wizy

Francja proponuje współpracę przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce

04.02.2020 09:12
Propozycję przedstawił francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który był gościem Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości w Warszawie.

Yad Vashem przeprasza za historyczne błędy w trakcie Światowego Forum Holokaustu

04.02.2020 10:06
Instytut Yad Vashem przeprosił za treści prezentowane na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie, m.in. za mapę sugerującą, że niemiecka agresja w Europie rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.