Redakcja Polska

"Solidarność" wspiera białoruskie związki zawodowe. Ważne spotkanie w Mińsku

08.09.2020 13:01
- Wiem, z czym jadę do Polski - powiedział we wtorek po rozmowach w Mińsku przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. W białoruskiej stolicy rozmawiał o możliwym wsparciu z przedstawicielami demokratycznych związków zawodowych.
Audio
  • W Mińsku doszło do spotkania szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy z Aleksandrem Jaroszukiem - szefem Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. To historyczne spotkanie, gdyż dotychczas na Białorusi nie gościł żaden lider związkowy z państw Unii Europejskiej. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas briefingu prasowego przy lotnisku Chopina w Warszawie
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas briefingu prasowego przy lotnisku Chopina w WarszawiePAP/Radek Pietruszka

- Rozmowy były dobre, rozmawialiśmy o pomocy indywidualnej dla członków związku, dla tych, którzy strajkują, ale także dla związku, który będzie musiał ewoluować, jeśli sytuacja będzie się zmieniała w pozytywnym kierunku – powiedział Duda we wtorek po spotkaniu z Alaksandrem Jaroszukiem, stojącym na czele Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych.

- Od wczoraj jestem pod wielkim wrażeniem, że w ogóle jestem w Mińsku, że mogę się spotkać z naszymi przyjaciółmi i rozmawiać o problemach ważnych dla nas wszystkich  dodał Duda, który obawiał się, że może mieć problemy z wjazdem na Białoruś.

- Na pewno w imieniu białoruskich kolegów pozdrowię panią (Swiatłanę) Cichanouską (kandydatkę opozycji w wyborach prezydenckich 9 sierpnia - PAP), z którą "Solidarność" spotyka się jutro - powiedział Duda. - Jeśli chodzi o pomoc, jesteśmy na bieżąco w kontakcie, jest wiele aspektów: to pomoc dla związku, pomoc indywidualna i pomoc polegająca np. na ufundowaniu stypendium czy wypoczynku dla dzieci z rodzin związkowców - wyjaśnił.

Jak dodał, sprawy te są ciągle umawiane i wymagają również konsultacji w Warszawie. - Chodzi o to, żeby udrożnić taki kanał pomocy, który będzie skuteczny i transparentny. Mówimy o środkach ze zbiórki publicznej - wskazał. "Solidarność" utworzyła konto pomocy dla Białorusinów.

Białorusini wdzięczni za wsparcie

Jaroszuk powiedział , że najważniejsze jest, że „do spotkania doszło, a przyjazd (Piotra Dudy) na Białoruś był śmiałą decyzją ze względu na to, co dzieje się w kraju”. - Otrzymujemy sygnały poparcia od różnych związków zawodowych, ale to, że popiera nas legenda, "Solidarność", ma ogromne znaczenie - powiedział. - Chodzi przede wszystkim o solidarne wsparcie ze strony polskich związkowców i polskiego społeczeństwa - dodał.

Dodał, że na Białorusi robotnicy, którzy uczestniczyli w protestach i próbowali organizować strajki, są poddawani presji ze strony władz. Niektórzy liderzy strajków zostali skazani na kary aresztu, wielu aktywistów zostało zwolnionych z pracy.

Od 9 sierpnia w kraju trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów.


IAR/PAP/dad

Donald Trump: gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

08.09.2020 08:05
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".

Morawiecki: Białoruś i sprawa Nawalnego ostatnim dzwonkiem dla Niemiec i UE ws. Nord Stream 2

08.09.2020 10:07
Ostatnie wydarzenia na Białorusi, gdzie Rosja grozi interwencją, i próba otrucia lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego powinny być "ostatnim dzwonkiem alarmowym" dla Niemiec w kwestii stanowiska tego kraju i UE ws. Nord Stream 2 - powiedział polski premier.

Białoruskie media: polski proboszcz z zakazem posługi

08.09.2020 11:33
Władze Białorusi zakazały posługi proboszczowi Andrzejowi Wilkowi bez podania przyczyn – poinformował w poniedziałek portal Belsat.eu. Ks. Wilk ma polskie obywatelstwo i od lat pełnił posługę kapłańską na Witebszczyźnie.