X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraińskie media: warto skorzystać z możliwości, jakie daje polepszenie stosunków z Polską

13.10.2020 12:57
Warto, by Ukraina skorzystała z możliwości, wynikających z polepszenia stosunków z Polską, gdyż to "okno możliwości" może się bardzo niespodziewanie zamknąć - pisze we wtorek na portalu Europejska Prawda Jurij Panczenko, komentując wizytę na Ukrainie prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Polityka historyczna, współpraca gospodarcza i kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego - to główne tematy, jaki omówili prezydenci Polski i Ukrainy. W poniedziałek Andrzej Duda spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda w Kijowie
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda w KijowiePAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO / POOL

Autor podkreśla, że trwająca od niedzieli wizyta na Ukrainie to druga zagraniczna oficjalna podróż polskiego prezydenta po reelekcji. Przypomina, że po raz ostatni oficjalną wizytę na Ukrainie Duda złożył w 2017 roku w Charkowie, po czym doszło do "najgłębszego w ostatnich dziesięcioleciach kryzysu w stosunkach między naszymi krajami". Ocenia, że obecna wizyta częściowo dała sygnał, że kluczowe problemy i spory pozostały w przeszłości.

Panczenko ocenia, że główną różnicą między wizytą Dudy na Ukrainie w 2017 roku i trwającą wizytą jest zmiana tonu rozmów. "Wtedy prowadzono dyskusję o sposobach wyjścia z kryzysu w stosunkach, dziś - są oświadczenia o braku sporów" - pisze.

Nowy duch w relacjach

Według Panczenki podpisana przez prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudę i Wołodymyra Zełenskiego deklaracja świadczy o tym, że chęć "nowego ducha" w stosunkach między państwami jest obustronna. Zaznacza, że w prezydenckiej deklaracji "historycznemu sporowi poświęcono tylko trzy akapity", w których znalazło się miejsce zarówno dla polskich postulatów co do poszukiwań i ekshumacji ofiar, jak i ukraińskich - w sprawie opieki nad miejscami pamięci.

Publicysta zaznacza, że oprócz kwestii historycznych znalazł się tam też m.in. następujący akapit: "Potwierdzamy ważność ochrony praw mniejszości narodowych w Polsce i na Ukrainie, w tym oświaty, zgodnie z podjętymi zobowiązaniami międzynarodowymi i umowami dwustronnymi. Zasady funkcjonowania szkół mniejszości polskiej na Ukrainie i szkół mniejszości ukraińskiej w Polsce zostaną rozstrzygnięte umową pomiędzy naszymi rządami w odrębnym trybie".

Kijów nie chce kolejnych konfliktów z Warszawą

W artykule podkreśla się, że w przeciwieństwie do Węgier i Rumunii Polska do tej pory powstrzymywała się od głośnego krytykowania ukraińskiej ustawy o oświacie, przy czym niepublicznie przedstawiciele polskich władz niejednokrotnie wyrażali swoje niezadowolenie z powodu zniknięcia nauczania języka polskiego w ukraińskich szkołach. Od początku bieżącego roku szkolnego, kiedy ustawa formalnie zaczęła obowiązywać, niezadowolenie Warszawy wzrosło - ocenia. "Kijów to usłyszał i zdecydował, że nie będzie tworzyć nowego konfliktu" - czytamy.

Panczenko odniósł się też do podpisanej przez Grupę Kapitałową PGNiG i Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy umowy, zgłaszającej akces PGNiG do procesu prywatyzacji ukraińskich aktywów energetycznych. Jak pisze autor, "to dosyć standardowa umowa, którą podpisują wszystkie firmy, które mają zamiar wziąć udział w ukraińskiej prywatyzacji". "Czekamy więc na przyjście na ten rynek przedsiębiorstw państwowych, co może stać się przykładem dla całego polskiego biznesu" - dodał.

Nierozwiązane problemy na boku 

Publicysta ocenił, że mimo pozytywnych wyników, wizyta Dudy nie jest "przełomem". "W większym stopniu można mówić, że strony odłożyły na bok nierozwiązane problemy, które jeszcze parę lat temu przeszkadzały w pełnowartościowej współpracy" - dodaje.

Jak pisze Panczenko, "trzy lata temu polityczne tło w Polsce nie sprzyjało pogłębieniu stosunków z Ukrainą bez rozwiązania historycznych sporów - władze uznawały za bardziej korzystne pod względem wyborczym oświadczenia o winie za zbrodnię wołyńską". "Teraz sytuacja się zmieniła i to daje szansę na wzmocnienie współpracy, z jakiej Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski próbują skorzystać" - wskazuje. Zaznacza przy tym, że w Polsce również teraz są siły, które będą krytykować Dudę nawet za obecny postęp w dialogu z Ukrainą.

"Warto, by Ukraina w jak najpełniejszy sposób skorzystała z możliwości, które daje polepszenie stosunków z Polską. Nie można bowiem zapominać, że to „okno możliwości” może zamknąć się bardzo niespodziewanie" - podsumowuje Panczenko.


IAR/PAP/dad

PGNiG z umową, która umożliwia udział w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie

12.10.2020 14:55
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraiński Fundusz Mienia Państwowego podpisały w Kijowie umowę, umożliwiającą polskiemu koncernowi udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Umowę zawarto w obecności prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Andrzej Duda: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie

13.10.2020 06:50
Polityka nakładania na Rosję sankcji powinna być kontynuowana do czasu deokupacji terytorium Ukrainy - oznajmili w poniedziałek prezydenci RP Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Wyrazili też nadzieję na dalszą owocną współpracę między państwami.

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w Kijowie pomnik Anny Walentynowicz

13.10.2020 08:17
Anna Walentynowicz spaja w sobie przyjaźń polsko-ukraińską; jej pomnik w Kijowie symbolizuje solidarność Polski z Ukrainą - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz w ukraińskiej stolicy.