Redakcja Polska

Białoruś opuszczają Rosjanie, którzy uczestniczyli w manewrach Zapad 2021

16.09.2021 12:07
Zakończyły się trwające tydzień rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021. Na Białorusi odbywały się głównie na poligonach w obwodzie brzeskim blisko granic Polski i Ukrainy.
Audio
  • Białoruś opuszczają Rosjanie, którzy uczestniczyli w manewrach [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY HANDOUT

Wojska rosyjskie biorące udział we wspólnych ćwiczeniach zaczęły wracać z Białorusi do punktów stałego rozmieszczenia w Federacji Rosyjskiej. Zakończyły się trwające tydzień rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021. Na Białorusi odbywały się głównie na poligonach w obwodzie brzeskim blisko granic Polski i Ukrainy. 

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że formacje wojsk pancernych i powietrznodesantowych przemieszczają się w kierunku dworców kolejowych i lotnisk. Sprzęt lotniczy natomiast zaczęto przygotowywać do lotów na lotniska w Federacji Rosyjskiej. Pierwsze składy pociągów wojskowych są już w drodze. W manewrach Zapad 2021 na Białorusi uczestniczyło prawie 13 tysięcy żołnierzy, w tym 2,5 tysiąca z Rosji. 

Białoruski resort obrony poinformował tymczasem że jutro odbędzie się ceremonia zakończenia ćwiczeń. Komentatorzy zwrócili uwagę na to, że najlepsi żołnierze biorący udział w manewrach zostaną nagrodzeni na poligonie Obóz Lesnouski pod Baranowiczami 17 września, w rocznicę agresji Związku Radzieckiego wobec Polski w 1939 roku. Zgodnie z decyzją władz w Mińsku jutro Białoruś będzie po raz pierwszy obchodzić nowe święto - Dzień Jedności Narodowej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Zapad 2021 Rosja Białoruś

Szymon Szynkowski vel Sęk: coraz bliżej powstania pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie

16.09.2021 08:43
"Liczymy, że pierwsze prace ruszą w połowie nowej kadencji Bundestagu" - poinformował na konferencji prasowej wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prezydent o Unii Europejskiej na XVI Spotkaniu Grupy Arraiolos w Rzymie

16.09.2021 08:59
Unia Europejska to zawsze wspólnota państw narodowych - powiedział w Rzymie prezydent Andrzej Duda. Polska delegacja powróciła z dwudniowej wizyty we Włoszech.

Parlament Europejski ostro krytykuje władze na Kremlu

16.09.2021 11:15
PE wskazuje też na udział Rosji w podsycaniu przez Białoruś kryzysu migracyjnego. Deputowani przyjęli rezolucję autorstwa litewskiego europosła z grupy chadeków Andriusa Kubiliusa.