X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Likwidacja stowarzyszenia Memoriał. UE i USA potępiają decyzję rosyjskiego sądu

01.01.2022 09:12
Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiły decyzję rosyjskiego sądu nakazująca likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się w Rosji walką o prawa człowieka. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znalazły się także Australia, Kanada oraz Wielka Brytania.
Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację Stowarzyszenia Memoriał
Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację Stowarzyszenia Memoriałg0d4ather/Shutterstock

"Przez ponad trzy dekady Memoriał pełnił wyjątkową rolę wydobywając i przywracając pamięci dziesiątki milionów ofiar, które straciły życie w minionych latach w wyniku politycznych represji" - napisano we wspólnym oświadczeniu.

Jego autorzy dodali, że "nieakceptowalne jest twierdzenie rosyjskich władz, że organizacja Memoriał „propaguje ekstremizm i terroryzm”".

We wtorek 28 grudnia Sąd Najwyższy zlikwidował strukturę Memoriału, która zajmowała się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich. Rosyjscy komentatorzy niezależni uznali likwidację stowarzyszenia za próbę wyeliminowania z życia publicznego wszystkich organizacji, które nie podporządkowały się Kremlowi.

Miesiące represji i szykan

Swoją decyzję rosyjski sąd ogłosił po wielu miesiącach represji i szykan wobec obrońców praw człowieka, niezależnych mediów i dziennikarzy oraz członków opozycji.

Likwidacji Centrum Obrony Praw Człowieka domagała się moskiewska prokuratura. Oskarżyciele zarzucili obrońcom praw człowieka usprawiedliwianie działalności ekstremistycznej, ponieważ wpisywali na listę więźniów politycznych osoby związane z organizacjami zdelegalizowanymi w Rosji.

W trakcie mów końcowych, prokurator zarzucił działaczom Centrum Obrony Praw Człowieka uczestnictwo w akcjach protestacyjnych, które jak się wyraził - destabilizowały sytuację w kraju. Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm".


IAR/PAP/dad


Tomasz Grzywaczewski: "Memoriał" działa na Kreml jak płachta na byka

29.11.2021 17:29
- Mottem "Memoriału" jest stwierdzenie: "prawda o przeszłości w trosce o teraźniejszość i przyszłość". Myślę, że ono doskonale oddaje, dlaczego ta organizacja jest taką solą w oku putinowskiego reżimu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i pisarz, ekspert ds. międzynarodowych.