Redakcja Polska

Szwecja: byli dowódcy chcą zwiększenia gotowości obronnej w związku z groźbami Putina

04.01.2022 13:34
Byli dowódcy szwedzkich sił zbrojnych na łamach dziennika "Dagens Nyheter" domagają się od rządu zwiększenia gotowości obronnej w związku z groźbami prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy.
Jesteśmy innymi siłami zbrojnymi niż te w 2013 roku. Mamy inne warunki i musimy być na miejscu tam, gdzie coś się dzieje - powiedział szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden
"Jesteśmy innymi siłami zbrojnymi niż te w 2013 roku. Mamy inne warunki i musimy być na miejscu tam, gdzie coś się dzieje" - powiedział szef sztabu szwedzkiej armii Micael BydenTT newsagency/ Forum

Piastujący w przeszłości wysokie stanowiska w szwedzkiej armii Lars Wedin oraz Odd Werin napisali we wtorek we wspólnym artykule, że Szwecja powinna wzmocnić obronę Gotlandii oraz przyspieszyć modernizację floty marynarki wojennej na Bałtyku.

Według wojskowych "zagrożenie inwazją Ukrainy ze strony Rosji jest realne", a "propozycje Putina są dla Szwecji nie do przyjęcia". "Jedną z konsekwencji +paktu bezpieczeństwa+, polegającego na zachowaniu rosyjskiej strefy wpływów w krajach bałtyckich oraz dużej części Europy Wschodniej, byłoby zmniejszenie zdolności obronnych Szwecji, ponieważ nie bylibyśmy w stanie ćwiczyć z NATO" - uważają autorzy.

Zdaniem byłych dowódców nie wystarczy realizacja decyzji władz Szwecji z 2020 roku o zwiększeniu nakładów na obronność do 2030 roku. Eksperci proponują poprawę zdolności bojowej istniejących jednostek, w tym zapewnienie okrętom podwójnych załóg, a także nową umowę o czasie pracy , która pozwoli statkom przebywać co najmniej 100 dni na morzu (co jest standardem w NATO).

Wojskowi domagają się m.in. rozpoczęcia testów oraz zakupu systemów bezzałogowych, a także przyspieszenia zakupu nowych statków.

Ponadto Wedin i Werin proponują wprowadzenie w ustawodawstwie pojęcia stanu kryzysu, mającego miejsce między pokojem a wojną. "Istniejący obecnie sztywny podział na pokój i wojnę nie daje rządowi niezbędnej swobody działania" - uważają.

Jak podkreślają, kategoria "kryzysu" miałaby umożliwić państwu dbanie o utrzymanie tonażu statków handlowych poprzez oferowanie ubezpieczenia morskiego, gdy komercyjne firmy ubezpieczeniowe z powodu zagrożenia nie będą w stanie zaoferować ochrony.

Szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden pod koniec grudnia ub. r. zapewnił w wywiadzie dla "Dagens Nyheter", że "nie siedzimy i nie czekamy, zwiększyliśmy gotowość wojskową w związku z zagrożeniem ze strony Rosji"

Według Bydena szwedzkie wojsko "dostosowało gotowość do panującej sytuacji". "Robimy więcej i jesteśmy gotowi działać szybciej niż zwykle. Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z różnymi wydarzeniami, nie tylko w naszej najbliższej okolicy" - zapewnił głównodowodzący szwedzkiej armii.


PAP/ho


Josep Borrell: "Jeśli Rosja zdecyduje się na agresję wobec Ukrainy, jesteśmy gotowi do zdecydowanej reakcji"

04.01.2022 08:48
Wysoki Przedstawiciel UE ds. zagranicznych udaje się na Ukrainę, gdzie pozostanie do czwartku. Jest to pierwsza podróż zagraniczna szefa unijnej dyplomacji w 2022 r.

Szef MSZ rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z USA i wschodniej flanki NATO

04.01.2022 08:59
Sytuacja Ukrainy w związku z działaniami Rosji to jeden z tematów rozmów ministra spraw spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz ministrami spraw zagranicznych państw wschodniej flanki NATO

Jens Stoltenberg zwołuje posiedzenie Rady NATO-Rosja na 12 stycznia

04.01.2022 12:15
Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską