Redakcja Polska

"Die Welt": Polacy znów nadstawiają karku za godność Europy, dość nagonki na Polskę

20.03.2022 17:47
Wojna na Ukrainie może być "dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy, tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy" - pisze w komentarzu dziennik "Welt".
Uchodźcy z Ukrainy przed dworcem PKP w Przemyślu
Uchodźcy z Ukrainy przed dworcem PKP w PrzemyśluPAP/Darek Delmanowicz

"Co to był za tydzień: (minister zdrowia) Karl Lauterbach znów walczy z wirusem, administracja w Berlinie znów upada, ale Polacy pokazują swoją jakość. A przy okazji Jarosław Kaczyński - człowiek często krytykowany w Europie - również pojechał pociągiem do Kijowa". Autor tekstu zatytułowanego "Dość nagonki na Polskę, proszę!" stawia pytanie, czy nadszedł "czas na przemyślenie kilku opinii?"

Kiedy w tym tygodniu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki udał się pociągiem do oblężonego Kijowa wraz z premierami Czech i Słowenii "nie był to bynajmniej akt samej tylko politycznej odwagi" - pisze publicysta Dirk Schuemer. "Wysocy rangą urzędnicy nie chcieli pozostawić tego na etapie studiowania map. Szacunek! Na zdjęciach prasowych widać również 72-letniego Jarosława Kaczyńskiego - nie obyło się bez kąśliwych komentarzy, że ten człowiek jest kontrowersyjny w Europie ze względu na restrykcyjną politykę wobec uchodźców".

"Restrykcyjną? Możecie sobie myśleć, co chcecie, o stosunku Kaczyńskiego do UE, gejów czy opozycji politycznej - w tej chwili, także pod jego egidą, Polska bierze na swoje barki główne zadanie przyjęcia i opieki nad półtora miliona uchodźców wojennych. A wszystko to w czasie, gdy w Berlinie administracja, straż graniczna i służby ochrony przed katastrofami jak zwykle załamują się pod napływem kilkudziesięciu tysięcy uchodźców" - podkreśla Dirk Schuemer.

"Ta wojna, która nie jest tak blisko nas, jak naszych polskich sąsiadów, byłaby może dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy (może nie wszyscy, ale większość), tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy. Również w Pradze i Budapeszcie ludzie doskonale wiedzą, jak to jest, gdy po ulicach przejeżdżają rosyjskie czołgi".


PAP/dad

Amerykańscy kongresmeni odwiedzili Polskę. "Hojność, jaką okazujecie uchodźcom, jest niezwykła"

20.03.2022 11:01
Przedstawiciele ponadpartyjnej delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych przybyli do Polski, by ocenić sytuację uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie. - Chcemy zapewnić o wsparciu dla mieszkańców Ukrainy i podziękować ludziom w Polsce za niezwykłą hojność, jaką okazują uchodźcom - mówili zgodnie w Warszawie. Odnieśli się też do polskiej inicjatywy powołania misji pokojowej NATO.

Rosyjski czołg ostrzelał dom starców w Kreminnej. Zginęło 56 osób

20.03.2022 13:16
Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Hajdaj poinformował, że w ubiegłym tygodniu, w wyniku ostrzelania przez Rojan domu spokojnej starości w mieście Kreminna, zginęło 56 osób. Wciąż nie można się dostać na miejsce tragedii.

Piotr Wawrzyk: nie możemy zaprzestać importu ropy z Rosji, bo narazilibyśmy się na odszkodowania

20.03.2022 13:41
Polska nie może jednostronnie zerwać umów na import ropy z Rosji, bo naraziłaby się na wysokie odszkodowania, takie decyzje powinny zapaść na poziomie całej Unii Europejskiej - powiedział w TVN 24 wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Piotr Wawrzyk.