Redakcja Polska

Piotr Wawrzyk: nie możemy zaprzestać importu ropy z Rosji, bo narazilibyśmy się na odszkodowania

20.03.2022 13:41
Polska nie może jednostronnie zerwać umów na import ropy z Rosji, bo naraziłaby się na wysokie odszkodowania, takie decyzje powinny zapaść na poziomie całej Unii Europejskiej - powiedział w TVN 24 wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Piotr Wawrzyk.
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFot.: PR24

W niedzielnym programie "Kawa na ławę" w TVN 24 politycy odpowiadali na pytanie, dlaczego polskie koncerny paliwowe nie mogą jednostronnie zerwać kontraktów i przestać kupować rosyjskiej ropy naftowej, skoro domagamy się np. od Niemiec, by natychmiast zaprzestały kupowania gazu w Rosji.

Wiceszef MSW Piotr Wawrzyk przekonywał, że te kontrakty paliwowe są elementem wspólnej polityki handlowej Unii Europejskiej. - Odcięcie się jakiegokolwiek państwa od umów handlowych z państwem trzecim jest naruszeniem prawa unijnego, jakkolwiek byśmy o tym nie myśleli. Dlatego mówimy o tym, że potrzebne są decyzje na poziomie całej UE, żeby nie było później problemów odszkodowawczych - wyjaśniał Wawrzyk.

Rosja mogłaby domagać się odszkodowania

Zaznaczył, że na podstawie jednostronnego zerwania takiej umowy przez Polskę, Rosja mogłaby domagać się odszkodowania, i mogłaby to zrobić także wtedy, gdyby Unia Europejska nie wyciągnęłaby konsekwencji wobec polskich firm.

- Dlatego chcemy to zrobić na poziomie unijnym, żeby wszyscy zrobili to razem, bo wtedy nie ma mowy o jakichkolwiek konsekwencjach tych decyzji - powiedział wiceszef MSZ.

Paweł Mucha: Polska walczy o redukcję importu paliw z Rosji

Doradca prezydenta Paweł Mucha podkreślał, że Polska jest dziś liderem apelowania o odcięcie się od rosyjskich energetycznych i w przypadku gazu to realizuje.

- Jeśli chodzi o gaz, to nie będzie przedłużenia kontraktu jamalskiego, mamy rozbudowę gazoportu, mamy gazociąg Baltic Pipe i wiadomo, że uniezależnimy się od gazu rosyjskiego - powiedział Mucha. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, od 2010 r. udział rosyjskiej ropy w imporcie unijnym spadł z 34 proc. do 25 proc. w 2019 i 2020 r. Najbardziej uzależnionym od rosyjskiej ropy naftowej krajem była Słowacja, której import pochodził wyłącznie z Rosji i obejmował całe krajowe zapotrzebowanie. W Finlandii udział rosyjskiej ropy naftowej przekroczył 80 proc. konsumpcji. Warto odnotować, że w 2020 r.

10 spośród 27 krajów członkowskich w ogóle nie sprowadzało ropy z Rosji. Polska spośród krajów unijnych w latach 2019-2020 była za Niemcami drugim największym importerem ropy naftowej z Rosji. W 2019 r. sprowadzono do Polski 195 mln baryłek surowca, w tym 133,4 mln baryłek z Rosji (68 proc.), rok później niecałe 183,3 mln baryłek, z czego 131,2 mln baryłek z Rosji (72 proc.). 


PAP/dad


Amerykańscy kongresmeni odwiedzili Polskę. "Hojność, jaką okazujecie uchodźcom, jest niezwykła"

20.03.2022 11:01
Przedstawiciele ponadpartyjnej delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych przybyli do Polski, by ocenić sytuację uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie. - Chcemy zapewnić o wsparciu dla mieszkańców Ukrainy i podziękować ludziom w Polsce za niezwykłą hojność, jaką okazują uchodźcom - mówili zgodnie w Warszawie. Odnieśli się też do polskiej inicjatywy powołania misji pokojowej NATO.

"Chcemy pomóc uchodźcom". Były brytyjski premier David Cameron dotarł do Polski z pomocą humanitarną

20.03.2022 10:27
W nocy z soboty na niedzielę były premier Wielkiej Brytanii David Cameron dotarł do Polski z pomocą humanitarną dla uchodźców wojennych, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze, do którego dołączony był krótki film, relacjonował kolejny etap podróży.

Misja pokojowa na Ukrainie. Prezydent wraz z rządem przedstawi propozycję na szczycie NATO

20.03.2022 20:24
- Polska na szczycie NATO w Brukseli formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zapewnił, że prezydent Andrzej Duda przedstawi propozycję w Brukseli wspólnie z rządem.