Redakcja Polska

Miliony euro na pomoc dla krajów przyjmujących uchodźców. Znamy propozycję Komisji Europejskiej

23.03.2022 21:15
Komisja Europejska proponuje wsparcie dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Zapewnia też, że zwróci wszystkie wydatki, które kraje członkowskie wydały na osoby uciekające przed wojną rozpętaną przez Rosję. Bruksela mówi o wsparciu finansowym i organizacyjnym.
Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski przyjechało 2 miliony 175 tysięcy osób
Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski przyjechało 2 miliony 175 tysięcy osóbTwitter.com/Straz_Graniczna

Komisja Europejska poinformowała, że jest gotowa wypłacić szybko zaliczki na wykorzystanie pieniędzy z funduszu REACT-EU. Bruksela zwiększyła pulę dostępnych pieniędzy do trzech miliardów 400 milionów euro. Wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas nie odpowiedział na pytanie ile z tej puli przypadnie Polsce. 

Znaczna część puli dla Polski 

Powiedział jedynie, że Polska otrzyma znaczną część z tej sumy. Nie są to jednak żadne dodatkowe pieniądze, ale ułatwienia w wykorzystaniu tych, które zostały już wcześniej przyznane.

Komisja Europejska zaproponowała też w środę punkt kompleksowej obsługi związanej z wydatkami. Do tego punktu kraje członkowskie będą wysyłać faktury, a Bruksela będzie pokrywać wszystkie koszty z unijnego budżetu. To ma ułatwić wpłatę pieniędzy bo fundusze na wsparcie dla uchodźców są w różnych zakładkach budżetowych.

Ponad 2 mln uchodźców 

Jak przekazała wcześniej Straż Graniczna minionej doby "z Ukrainy do Polski wjechało 31 tysięcy osób". W porównaniu z dniem poprzednim liczba uchodźców wzrosła o ponad 3 procent. Dzisiaj do 7:00 funkcjonariusze SG odprawili prawie 6 tysięcy osób. To wzrost o 32 procent w porównaniu z poprzednim dniem.

Od początku wojny na Ukrainie do Polski przyjechało 2 miliony 175 tysięcy osób. W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 285 tysięcy osób.


IAR/PR24/dad