Redakcja Polska

Prorosyjska parada w Berlinie. Ambasador Ukrainy: jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby?

05.04.2022 14:10
Masakra w Buczy wstrząsnęła światem. Ale w Berlinie przez miasto przejechała kolumna z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. "Na miłość boską, jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby w środku Berlina?" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk do burmistrz Franziski Giffey.
Przez Berlin przejechała kolumna samochodów z flagami rosyjskimi i radzieckimi
Przez Berlin przejechała kolumna samochodów z flagami rosyjskimi i radzieckimiPAP/DPA/Carsten Koall

W niedzielę w Berlinie przez miasto przejechała kolumna samochodów z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. Około 900 osób w ponad 400 pojazdach wzięło udział w paradzie hańby. "Podobno chodziło o zwrócenie uwagi na wrogość wobec Rosjan mieszkających w Berlinie i osób pochodzenia rosyjskiego" - pisze "Bild".

Zakazane symbole

"Kobieta z symbolem "Z" (zakazanym w Berlinie) na samochodzie została odesłana z miejsca zdarzenia i wszczęto postępowanie karne" - informuje gazeta.

W pobliżu miejsca startu przejazdu "na stacji kolejki miejskiej Ahrensfelde kontrdemonstranci chcieli zapobiec paradzie. Ponieważ jednak nie zarejestrowali oni swojego zgromadzenia, policja wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wykroczenia" - czytamy w tekście.

- To przerażające, jak wielu ludzi w Berlinie otwarcie popiera reżim Putina - powiedział dziennikowi "Bild" polityk partii Lewicy Niklas Schrader. "Jest to niepokojące również w perspektywie 8 i 9 maja, kiedy to niektóre grupy będą próbowały wykorzystać dzień wyzwolenia od narodowego socjalizmu do szerzenia rosyjskiej propagandy wojennej".

Część wojny hybrydowej

Sekretarz generalny CDU Stefan Evers mówi: "Celem Putina jest podzielenie naszego społeczeństwa. Konwój samochodowy jest częścią jego wojny hybrydowej". - W grupach czatowych planowane są kolejne wyprawy samochodowe (...) - ostrzega.

Ekspert do spraw wewnętrznych Tom Schreiber z partii SPD uważa, że: "taka demonstracja właśnie w dniu, w którym zdjęcia z masakry w Buczy obiegły cały świat - to jest nie do zniesienia!".

Organizatorem przejazdu był Christian Freier, mechanik samochodowy z Mahlsdorfu. Pochodzi z Orenburga w Rosji, a od 2001 r. przebywa w Niemczech. Rozmiar parady był dla niego zaskoczeniem. - Spodziewałem się około 30 samochodów. Wciąż jestem w szoku, że było ich tak wiele - powiedział "Bildowi". Na paradzie Freier umieścił na swoim samochodzie gwiazdę Dawida. Obok niej pytanie: "Wkrótce także my?". Policja kazała usunąć znak.


PAP/dad

Kolejne europejskie państwa wydalają rosyjskich dyplomatów

05.04.2022 11:00
Po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy kilkudziesięciu dyplomatów zdecydowały się wydalić Francja i Niemcy, a Litwa wydala rosyjskiego ambasadora.

Wywiad Ukrainy: rosyjska brygada odpowiedzialna za masakrę w Buczy, wróci na Ukrainę

05.04.2022 13:15
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego rosyjska 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych, wchodząca w skład 35. Armii, odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy, znów będzie skierowana na Ukrainę, bez rotacji jej żołnierzy.

Piotr Gliński w Luksemburgu: Polska zabiega o unijne wsparcie kultury w Ukrainie

05.04.2022 13:43
Rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje program dla polsko-ukraińskich inicjatyw. Polska wspiera również ochronę dziedzictwa Ukrainy, a ukraińskim instytucjom kultury pomaga Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.