Redakcja Polska

Brytyjski wywiad: siły rosyjskie całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy

08.04.2022 08:37
Siły rosyjskie całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś i do Rosji, poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze, cytując informacje uzyskane przez wywiad.
Audio
  • Trwają walki wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim. Rosjanie próbują zdobyć Mariupol, dokonują też ataków w innych miastach Donbasu. Trwa 44 doba wojny prowadzonej przez Rosję na terytorium Ukrainy. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Rosja wciąż ostrzeliwuje ukraińskie miasta
Rosja wciąż ostrzeliwuje ukraińskie miastaPAP/EPA/STR

Przynajmniej część rosyjskich sił zostanie przeniesiona na wschodnią Ukrainę, by walczyć w Donbasie - napisał resort obrony.

Masowe przemieszczenie z północy na wschód prawdopodobnie potrwa co najmniej tydzień. Wcześniej konieczne będzie także uzupełnienie zapasów.

Ministerstwo poinformowało, że rosyjski ostrzał miast na wschodzie i południu trwa nadal, a siły rosyjskie posunęły się dalej na południe od miasta Izium, które pozostaje pod ich kontrolą. 

Rosja idzie na wschód

Tymczasem jak poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Posłuchaj
00:54 11676674_1.mp3 Trwają walki wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim. Rosjanie próbują zdobyć Mariupol, dokonują też ataków w innych miastach Donbasu. Trwa 44 doba wojny prowadzonej przez Rosję na terytorium Ukrainy. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na zdobyciu portowego Mariupola w obwodzie donieckim, ofensywie w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przełamaniu obrony sił ukraińskich działających w obwodzie donieckim – podano w podsumowaniu operacyjnym sztabu. Na południu kraju przeciwnik próbuje powstrzymać działania sił ukraińskich.

W obwodzie ługańskim Rosjanie dążą do zajęcia Popasnej i Rubiżnego. W regionie toczą się walki. Rosjanie kontynuują ostrzał miejscowości w obwodach ługańskim i donieckim, w tym z artylerii rakietowej.

Rekrutacja "ochotników"

Według informacji sztabu na terytorium Białorusi trwa rekrutacja tzw. "ochotników" w celu sformowania nowych pododdziałów prywatnej firmy wojskowej. Sztab nie podaje szczegółów – sprawdza informacje.

Utrzymuje się przy tym ryzyko ataków rakietowych i bombowych z terytorium Białorusi.

W rosyjskich obwodach briańskim i kurskim Rosjanie uzupełniają swoje siły i przywracają im zdolność bojową. Podejmują także działania w celu remontu połączeń kolejowych z Kupiańska do Charkowa, Iziumu i Swatowa.

W zajętym Iziumie w obwodzie charkowskim przedstawiciele marionetkowej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pełnią funkcje "policji".


PAP/dad


Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie

07.04.2022 15:12
Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie. Parlamentarzyści złożyli projekt ustawy w tej sprawie. Ten dzień był dotychczas hucznie obchodzony przede wszystkim przez mieszkających na Łotwie Rosjan.

Zbigniew Rau potwierdza: Ukraina zostanie dozbrojona przez zdecydowaną większość sojuszników

07.04.2022 17:05
Ukraina zostanie dozbrojona przez zdecydowaną większość krajów NATO - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.