Redakcja Polska

Rosja stała się "krainą orków". Rosyjscy internauci wstydzą się za swój kraj

12.04.2022 11:26
Część rosyjskich i zagranicznych internautów nazywa Rosję „krainą orków”. To odwołanie do potworów ślepo wykonujących rozkazy swoich mocodawców, zaczerpnięte z powieści Johna Tolkiena. Potwierdzeniem takiej oceny są między innymi fotografie publikowane przez Rosjan, którzy wyrażają poparcie dla Władimira Putina i działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy.
Audio
  • Rosyjscy internauci - Rosja stała się krainą orków. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Pro-rosyjska manifestacja poparcia dla agresji na Ukrainę, jaka odbyła się w Berlinie z początkiem kwietnia
Pro-rosyjska manifestacja poparcia dla agresji na Ukrainę, jaka odbyła się w Berlinie z początkiem kwietniaRex Features/East News/ Photo by snapshot-photography/F Boillot/Shutterstock (12880349e)

Portal Meduza zwrócił uwagę, że w internecie środowiska prokremlowskie prowadzą akcję propagandową pod hasłem "biała opaska". Pracownicy państwowych firm, funkcjonariusze, urzędnicy, nauczyciele i nawet uczniowie fotografują się z białą opaską na rękawie, a obok publikowanych zdjęć tłumaczą, że to znak solidarności z rosyjską armią.

Jak zauważa część niezależnych komentatorów, ci ludzie albo są tak ogłupieni kremlowską propagandą, że nie zdają sobie sprawy z tego co naprawdę się dzieje, albo się boją o własne bezpieczeństwo i dlatego udają, iż wierzą w kłamstwa Kremla.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka nazywają "przestępstwem" wykorzystywanie dzieci w tego typu akcjach.

Polskie dzieci wojny apelują: nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci

12.04.2022 07:59
Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci - apel o pokój dla Ukrainy wystosowali członkowie Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny, ocaleni z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ich Rodzin.

Wołodymyr Zełenski: traktujemy poważnie zagrożenie użyciem przez Rosjan broni chemicznej

12.04.2022 09:01
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek wieczorem w wideo na Facebooku, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej na Ukrainie, a Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. Nie potwierdził jednak, jakoby w Mariupolu Rosjanie użyli tego rodzaju broni.

Rosjanie w Mariupolu mogli wykorzystać broń chemiczną

12.04.2022 09:53
Rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia - poinformował pułk Azow. Według niego substancję zrzucono z drona.