Redakcja Polska

Nie będzie ewakuacji Mariupola. Putin ignoruje propozycje uruchomienia korytarzy humanitarnych

30.04.2022 14:31
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak, przekazał, że rosyjski prezydent Władimir Putin ignoruje propozycje przywódców zachodnich dotyczące uruchomienia korytarza humanitarnego z oblężonego Mariupola.
Mychajło Podolak oświadczył, że Rosjanie wiedzą, że w zakładach Azowstalu w Mariupolu są dzieci i inni cywile, ale kontynuują bombardowania
Mychajło Podolak oświadczył, że Rosjanie wiedzą, że w zakładach Azowstalu w Mariupolu są dzieci i inni cywile, ale kontynuują bombardowaniaForum/Reuters/ALEXANDER ERMOCHENKO

- Niektórzy przywódcy polityczni zwracali się do Putina poprzez swoje osobiste kanały. Przekonują oni, że ze względów humanitarnych trzeba to zrobić (uruchomić korytarz humanitarny - red.). Niestety, ze strony rosyjskiej nie ma żadnej reakcji - powiedział Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wyraził przekonanie, że dla Rosji "zniszczenie Mariupola i zakładów Azowstal jest symboliczne".

- Każdego dnia trwają ataki w celu zniszczenia Azowstalu, przy maksymalnym użyciu całej ciężkiej artylerii i lotnictwa. Rosjanie wiedzą, że tam są dzieci, cywile, ale kontynuują bombardowania - oświadczył Podolak.

Rośnie liczba ofiar w okupowanym Mariupolu

Oblężenie Mariupola przez rosyjskie wojska trwa od początku marca. Miasto jest pod ciągłymi ostrzałami i bombardowaniami. Sytuacja mieszkańców jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób.

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się około 1000 mieszkańców Mariupola. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z Azowstalu nie przyniosły rezultatu.

PAP/ho

Alewtina Borodulina: Rosję czeka wewnętrzny wzrost przemocy i przestępczości

29.04.2022 11:55
Rozmiary przemocy i grabieży dokonywanych na terytorium Ukrainy są porażające - stwierdziła w rozmowie z Radiem Svoboda antropolog Alewtina Borodulina.

Książę Karol: wojna na Ukrainie przypomina o znaczeniu obrony i sojuszy

30.04.2022 10:14
Wojna na Ukrainie dobitnie przypomina, że nic nie zastąpi wiarygodnej obrony i pokazuje znaczenie sojuszy - powiedział w piątek brytyjski następca tronu książę Karol.

Australia deklaruje pomoc dla ukraińskich sportowców

30.04.2022 11:35
Australijski Komitet Olimpijski zaoferował pomoc ukraińskim sportowcom, którzy chcieliby uzyskać wizę humanitarną i przeprowadzić się do Australii w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.