X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Inna "Bucza". Stanisław Żaryn przypomina rosyjskie zbrodnie w Mali

17.05.2022 13:38
Rosyjskie zbrodnie wojenne i terror wymierzony w cywilów to nie przypadek - uważa Stanisław Żaryn. W ocenie rzecznika koordynatora służb specjalnych to typowe działania Rosji realizującej imperialną politykę. Świadczyć o tym mają dramatyczne relacje z Ukrainy, ale także wydarzenia z Mali, gdzie o rosyjskim barbarzyństwie też jest coraz głośniej.
Niepublikowane wcześniej nagranie z drona, do którego dotarła CNN, obala kłamstwa Rosji w sprawie odpowiedzialności za masakrę w podkijowskiej Buczy
Niepublikowane wcześniej nagranie z drona, do którego dotarła CNN, obala kłamstwa Rosji w sprawie odpowiedzialności za masakrę w podkijowskiej BuczyShutterstock/David Peinado Romero

Jak przypomina Stanisław Żaryn, wewnętrzna sytuacja w Mali pozostaje cały czas niestabilna, a świadkowie, korespondenci oraz organizacje broniące praw człowieka mówią o niespotykanej dotąd skali agresji, zwłaszcza po pojawieniu się w tym kraju rosyjskich najemników.

"Z jednej strony aktywne pozostają dżihadystyczne bojówki, a z drugiej wsparcia malijskiej armii w ich zwalczaniu udzielają słynący z okrucieństwa wagnerowcy, których rola i aktywność zwiększyły się po ogłoszeniu przez Francję wycofania swoich wojsk. Pojawiają się kolejne doniesienia o coraz straszniejszych aktach agresji, masowych grobach i mordach, których dokonuje malijskie wojsko wraz z rosyjskimi najemnikami. Pod hasłem zwalczania dżihadystów i ich kolaborantów Rosjanie dopuszczają się aktów przemocy i zbrodni" - czytamy w analizie Stanisława Żaryna.

Największa masakra

Do największej masakry miało dojść w marcu w położonej w centrum kraju miejscowości Moura, gdzie dokonano masowych egzekucji na lokalnej ludności. "O popełnienie tej zbrodni, w wyniku której miało zginąć co najmniej 300 cywilów, oskarżani są wagnerowcy mający ścigać w Mali dżihadystów. Świadkowie mówią o masowych pojmaniach wśród cywilów, torturach, a następnie dokonywaniu egzekucji. Donoszą też o obecności około stu żołnierzy mówiących po rosyjsku. Region, gdzie położona jest Moura jest określany jako zagłębie islamistów, jednak nie może to stanowić żadnego usprawiedliwienia dla tak strasznej rzezi ludności, czy wręcz czystki etnicznej" - pisze rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Okrucieństwa ludzi Wagnera

Stanisław Żaryn zauważa, że pojawiają się doniesienia już o co najmniej 9 miejscach, gdzie doszło do aktów okrucieństwa ze strony najemników Wagnera. "W sumie miało zginąć blisko pół tysiąca osób. Wg świadków do zbiorowej egzekucji doszło też m.in. w miejscowości Hambori, cały czas odkrywane są też kolejne masowe groby. Wagnerowcy próbują też wykorzystać przeprowadzane przez siebie egzekucje do obarczania za nie winą opuszczającą Mali francuską armię." - informuje Żaryn. 

"To, co przy udziale rosyjskich najemników dzieje się w Mali to nie przypadek, ale celowa taktyka i typowe dla zbrodniczego reżimu Putina działanie. Tak jak w przypadku „operacji specjalnej” na Ukrainie (tak wojnę nazywa propaganda Rosji), tak i w przypadku walki z islamistami w Mali, Rosja posługuje się terrorem, zastrasza ludność barbarzyńskim okrucieństwem oraz dokonuje masowych zbrodni. Nie bez powodu światowe media opisują zbrodnię w Mali jako „drugą Buczę”: w obu miejscach ludność cywilna została grupowo rozstrzelana, a ciała umieszczono w masowych grobach" - czytamy w analizie.

Zbrodnie elementem kampanii terroru

W ocenie Stanisława Żaryna, dokonywanie zbrodni stanowi element kampanii terroru i agresji, która prowadzona jest w Mali od kiedy pojawili się tam rosyjscy najemnicy. "Równolegle – co charakterystyczne dla rosyjskich działań – prowadzone są operacje informacyjne, które również potwierdzają, że prowadzone przez Rosję działania w Mali nie są przypadkowe. Rosyjska propaganda ma na celu zdyskredytowanie państw Zachodu oraz ukazanie Rosji jako siły gwarantującej pokój i stabilizację. Jednak poprzez dokonywane zbrodnie Rosjanie po raz kolejny pokazują swoje prawdziwe oblicze. W Mali – tak jak na Ukrainie - nie są wyzwolicielami czy niosącymi pomoc sojusznikami, ale agresorami zagrażającymi ludności cywilnej" - ocenia. 


"Cały świat jest przeciwko nam". Rosjanie w szoku po słowach eksperta w rządowej telewizji

17.05.2022 10:42
Rosyjska propaganda od początku inwazji na Ukrainie utrzymuje, że "specjalna operacja" przebiega zgodnie z planem, a każdy kolejny dzień przynosi kolejne sukcesy "niezwyciężonej rosyjskiej armii". Tymczasem jeden z komentatorów publicznej stacji Rossija-1 pozwolił sobie na chwilę szczerości i ocenił, że pod względem militarnym i politycznym Rosja znajduje się już w "totalnej geopolitycznej izolacji", a widmo klęski na Ukrainie jest coraz bardziej realne.

Szwecja oficjalnie wnioskuje o przyłączenie do NATO. "Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju"

17.05.2022 12:09
Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde podpisała we wtorek wniosek o wstąpienie kraju do NATO. Dokument ma zostać wysłany do Brukseli, gdzie mieści się kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspólnie z Finlandią. - Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju - skomentowała Linde po podpisaniu dokumentu.

Klęska upokorzy Rosję? Politico: Francja, Niemcy i Włochy wolą tego uniknąć, nawet kosztem Ukrainy

17.05.2022 13:12
Portal Politico wysuwa wniosek, że ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiają, iż przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch zaczynają uważać zwycięstwo Ukraińców za możliwe i obawiają się, że takie "upokorzenie" Rosji stworzyłoby nowe problemy polityczne. Dlatego, jak zauważa portal, niektóre kraje po cichu opowiadają się za takim rozwiązaniem konfliktu, które pozwoliłoby Moskwie "zachować twarz", nawet jeśli oznaczałoby to oddanie jej części terytorium Ukrainy.