Polskie Radio
Section05
Francja Niemcy

"Superwtorek" w USA. Jarosław Guzy: starcie faworyta z niedoszłym faworytem

- To będą prawybory bardzo przybliżające nas do finału - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy o "superwtorku" w USA. Krzysztof Winkler wskazał, że faworytem do nominacji Partii Demokratycznej do walki o stanowisko prezydenta USA był Joe Biden, ale zaliczył szereg wpadek.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump ŚWIAT USA Francja Niemcy Bernie Sanders Joe Biden Ameryka ŚWIAT Jarosław Guzy Partia Demokratyczna

W jakiej kondycji jest sojusz francusko-niemiecki?

W Tuluzie odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Francji i Niemiec. Przedstawiciele obydwu państw zajmą się m.in. tematami dotyczącymi składu Komisji Europejskiej, wzajemnej współpracy, a także wspólnej polityki klimatycznej i obronnej. - W co najmniej kilku kwestiach widać, że sojusz niemiecko-francuski coraz bardziej kuleje - oceniła Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Niemcy Francja Niemcy Europa Europa Zachodnia Angela Merkel Emmanuel Macron

"Za 5 lat będzie Le Pen jeśli Merkel nie pomoże Macronowi"

W poniedziałek nowy prezydent Francji Emmanuel Macron ma złożyć w Niemczech swoją pierwszą wizytę zagraniczną. Wybór ten nie jest przypadkowy i ma podkreślić, że mimo rychłego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, UE pozostaje silna. O relacjach francusko-niemieckich mówił w audycji Świat w Południe prof. Arkadiusz Stępień z Wyższej Szkoły Europejskiej im. Księdza Tischnera w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Francja Niemcy Niemcy

Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja) o zmianach w Europie

Wybory parlamentarne w Niemczech i Francji, działania Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu, poczynania Rosji i wybory prezydenckie w USA – dynamika zdarzeń w świecie jest duża. – Będzie jak zwykle, będzie kryzys i będzie zmiana – mówił Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja) o zmianach w Europie w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Francja Francja Niemcy Krzysztof Rak Niemcy Rosja Władimir Putin wybory w USA