X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska pomoc dla Ukraińców. Ambasador Magierowski: solidarność nie jest dla nas pustym słowem

26.05.2022 13:14
- Dla większości Polaków solidarność nie jest pustym słowem. Jest naszą dumą, ale też obowiązkiem - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Ambasador zaznaczył, że "solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej".  
Na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej ambasador Marek Magierowski mówił o polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej ambasador Marek Magierowski mówił o polskiej pomocy dla uchodźców z UkrainyTwitter/@Straz_Graniczna

Ambasador RP w Waszyngtonie opowiadał o "niewyobrażalnych zniszczeniach i cierpieniach spowodowanych wojną wszczętą z premedytacją przez prezydenta Putina". - Skłonności rosyjskich przywódców do ludobójstwa powinny być jak najmocniej potępione - apelował.

Zwrócił uwagę, że wobec barbarzyńskiej agresji Kremla Polska i inne kraje środkowej i wschodniej Europy stoją w obliczu bezprecedensowego humanitarnego wyzwania. Rosyjskim bezprawnym i niehumanitarnych działaniom przypisywał to, że świat jest na skraju kryzysu żywnościowego.

Polska pomoc dla uchodźców

Polski dyplomata cytował fragmenty przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w ukraińskim parlamencie, w którym mówił, że mimo dewastacji, przestępstw i niezwykłych cierpień, których doświadczają Ukraińcy, najeźdźcy nigdy ich nie złamali i nigdy tego nie osiągną. Ukraińskich przybyszów nie nazywał uchodźcami, lecz gośćmi.

- W ciągu ostatnich 12 tygodni Polska przyjęła 3,5 mln gości. Przytłaczająca większość znalazła bezpieczne schronienie i dom, przygarnięta i goszczona przez polskie rodziny - zaznaczył Magierowski.

Wspomniał o ustawie przyznającej Ukraińcom m.in. prawo do zakładania firm. Mają także dostęp do edukacji i świadczeń społecznych, w tym bezpłatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

"Solidarność nie jest pustym słowem"

- Dla większości Polaków solidarność nie jest pustym słowem (...). Dzisiaj solidarność jako geopolityczna koncepcja stanowi jeden z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej. Jest naszą dumą, ale też obowiązkiem - stwierdził ambasador.

- Potrzebujemy wspólnego wysiłku i potrzebujemy solidarności, aby zapobiec pokonaniu odważnych Ukraińców - akcentował.

Szefowie Komisji Helsińskiej, m.in. jej przewodniczący, demokratyczny senator Ben Gardin i najwyższy rangą Republikanin Roger Wicker, wysoko oceniali wysiłki Polski dla wsparcia ukraińskich uchodźców. Podkreślali, że może to być wzorem dla innych krajów.

Relacje polsko-ukraińskie. Magierowski: jestem optymistą

Ambasador pytany, czy w przypadku przedłużającej się wojny społeczeństwo polskie, w obliczu związanych z tym obciążeń, nie zmieni postawy wobec Ukraińców, wskazał, że jeszcze przed inwazją było ich ok. 1-1,5 mln, głównie z powodów ekonomicznych.

Jak dodał, należy być pragmatycznym i realistycznym co do możliwości przyjmowania milionów uchodźców. Uznał to jednak za obowiązek Polaków, wyjaśniając, że incydenty na tym tle są niemal nieobecne z powodu łatwej integracji związanej z podobnym językiem i kulturą.

Według ambasadora blisko 94 proc. uchodźców stanowią kobiety i dzieci. Kobiety - jak wskazywał - starają się o pracę, a nie o zasiłki socjalne.

- Są oczywiście wdzięczne rodzinom, które je dzisiaj goszczą, ale nie chcą polegać na naszej szczodrobliwości. Chcą żyć normalnym życiem, nawet jeśli nie są w swojej ojczyźnie - zauważył.

Szacował, że z 3,5 mln uchodźców, którzy przybyli do Polski, w naszym kraju pozostanie około 2 mln. - Więzi są już tak mocne i nierozerwalne, że jestem optymistą co do postępowania naszego narodu i społeczeństwa w przewidywalnej przyszłości - powiedział polski dyplomata.PAP/IAR/dad

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Rosji nie da się ugłaskać. Trzeba jej odpowiedzieć siłą

26.05.2022 12:25
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss ostrzega przed polityką "ugłaskiwania" Rosji. - Agresji Rosji nie da się złagodzić. Trzeba jej odpowiedzieć siłą. Nie możemy pozwolić, aby na Ukrainie rozwinął się coraz bardziej bolesny konflikt - powiedziała Truss, cytowana przez ukraińską agencję prasową Ukrinform, która powołuje się na brytyjskie MSZ.

Pięć lat temu zmarł prof. Zbigniew Brzeziński, rzecznik sprawy polskiej w Waszyngtonie

26.05.2022 13:57
Był współtwórcą teorii totalitaryzmu, cenionym strategiem w dziedzinie polityki międzynarodowej, a także sowietologiem. W okresie prezydentury Jimmy'ego Cartera, w drugiej połowie lat 70., pełnił funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. 

Ambasador Ukrainy do Polaków: wasza solidarność z Ukrainą to wzór dla innych państw

26.05.2022 14:01
- Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy. Tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.