Polskie Radio
Section05
Andrij Deszczyca

"Historyczny dzień". Andrij Deszczyca o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Polsce

– Bez wątpienia jest to historyczny dzień i jest to historyczna wizyta. To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego za granicą w czasie wojny – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" Andrej Deszczyca, były ambasador Ukrainy w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski POLSKA Ukraina przemówienie Andrzej Duda wojna na Ukrainie Andrij Deszczyca Trójka Bartłomiej Graczak Mateusz Morawiecki polityka

"To sygnał, że świat wolności i demokracji stoi po stronie Ukrainy". Andrij Deszczyca o wizycie Joe Bidena w Kijowie

- Wizyta Joe Bidena w Kijowie to sygnał bardzo mocnego wsparcia Amerykanów. To ważny sygnał tego, że świat wolności i demokracji stoi po stronie Ukrainy i będzie udzielał jej poparcia w wojnie z Rosją - podkreślił na antenie Programu 3 Polskiego Radia były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Europa Ukraina Joe Biden wojna na Ukrainie Andrij Deszczyca Dariusz Wieczorkowski

Licytacja charytatywna "Matki Matkom" w radiowej Jedynce. Środki trafią do kijowskiego szpitala

Biżuteria pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, koszulka Roberta Lewandowskiego, szachy z autografem arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy – te i inne przedmioty można wylicytować na antenie Jedynki podczas akcji charytatywnej "Matki Matkom". Dochód zostanie przeznaczony na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara aukcja internetowa Ukraina pomoc Agnieszka Kamińska Andrij Deszczyca wojna na Ukrainie szpital Kijów

Ołena Zełenska: mama jest przeciwieństwem wojny. Ambasador odczytał przesłanie pierwszej damy

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego odczytał list od pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej adresowany do uczestników koncertu "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy" i ukraińskich matek. "Mama daje życie, wojna to życie zabiera" - napisała Ołena Zełenska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo W POLSKIM RADIU Andrij Deszczyca Ukraina koncert Dzień Matki

Ukraińcy z klas maturalnych szykują się na studia. Szef MEiN deklaruje pomoc

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się z ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycą. Podczas rozmowy zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu w formie zdalnej egzaminu wstępnego na studia dla uczniów ukraińskiej klasy maturalnej, którzy przebywają na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja uchodźcy Ukraina wojna 2022 szkoła Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Andrij Deszczyca

Ambasador Ukrainy: chcemy pokoju, ale warunkiem jest całkowita kontrola naszego terytorium

- Naszym zadaniem jest zakończyć tę wojnę pokojem, ale pod warunkiem, że będziemy kontrolować całkowicie terytorium Ukrainy - powiedział Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce. - Musimy zakończyć tak wojnę, żeby rosyjskie wojska zostały wyrzucone z terytorium Ukrainy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 ŚWIAT Ukraina Rosja Andrij Deszczyca stosunki polsko-ukraińskie Europa

PESEL-e dla uchodźców z Ukrainy. Maląg i Deszczyca: Polska jest przygotowana

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział w niedzielę, że "rząd polski jest przygotowany, żeby wydawać niezbędne PESEL-e dla obywateli Ukrainy, którzy z kolei będą mogli korzystać z pomocy socjalnej, medycznej i ze szkół, z systemu edukacji". W konferencji prasowej wzięła także udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Jesteśmy w centrum pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w tym trudnym czasie wojny, kiedy to Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, szukają schronienia w Polsce - mówiła.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy POLSKA Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe społeczeństwo serwis wschodni wojna 2022 Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Andrij Deszczyca

Ambasador Ukrainy w Polsce apeluje do państw NATO. "Nasze niebo musi być objęte ochroną"

Andrij Deszczyca w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" podkreśla, że objęcie nieba ochroną przeciwdostępową to dziś kluczowa sprawa dla Ukrainy. - Jeśli z całą mocą przeciwstawimy się tej agresji, to ją zatrzymamy. Rosja nie jest niezwyciężona - zaznacza ambasador.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Andrij Deszczyca Gazeta Polska Jens Stoltenberg Andrzej Duda wojna 2022 wojna na Ukrainie NATO

Ukraina będzie miała nowego ambasadora w Polsce. Rzecznik MSZ: to doświadczony dyplomata

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, Wasyl Zwarycz będzie nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce. Zastąpi on na tym stanowisku Andrija Deszczycę, który pełnił swoją funkcję przez osiem lat. "Życzymy panu Zwaryczowi wszystkiego najlepszego w tej trudnej misji dla dobra naszych obydwu państw" - podkreślił rzecznik MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina Andrij Deszczyca

Forum Europa-Ukraina. Rozmowa z Andrijem Deszczycą

– Na pewno wyzwaniem jest rozszerzanie strefy wolnego handlu i stworzenie nowych warunków do współpracy Ukrainy z europejskimi partnerami – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca, odnosząc się do relacji między Ukrainą a Unią Europejską. W Jasionce pod Rzeszowem odbywa się Forum Europa-Ukraina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina gospodarka polska ekonomia Andrij Deszczyca transport

TYLKO U NAS Polityka "nie prowokować Rosji" oznacza brak rezultatu

Jak sprawić, by Rosja nie poczuła się zaproszona do kolejnego aktu agresji, co myśleć o relacjach Ukrainy i Polski oraz perspektywach transatlantyckich Kijowa - o tym w kolejną rocznicę ataku Rosji na terytorium Ukrainy rozmawiali przedstawiciele polskiego MSZ, w tym wiceminister Bartosz Cichocki, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, dyplomaci Ołeksandr Mocyk i Henryk Litwin. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS relacje polsko-ukraińskie Ukraina Rosja Krym MSZ Andrij Deszczyca