Redakcja Polska

Ogromny wzrost emigracji Białorusinów w ostatnich miesiącach. Poborowi uciekają przed wojną

17.06.2022 09:49
W ostatnich miesiącach Białoruś odnotowuje ogromny wzrost skali emigracji; Białorusini szukają bezpiecznego miejsca w innych państwach - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Ludzie uciekają z kraju.
W ostatnich miesiącach Białoruś odnotowuje ogromny wzrost skali emigracji
W ostatnich miesiącach Białoruś odnotowuje ogromny wzrost skali emigracjiShutterstock/Kosmogenez

Żaryn powiedział, że reżim Aleksandra Łukaszenki jest świadomy emigracyjnych problemów, które narastają od 2020 roku. - Skala migracji z Białorusi jest poważna. W 2020 roku według danych Eurostatu do krajów Unii Europejskiej przybyło ponad 60 tysięcy osób, które uciekły z Białorusi. Znacząca większość trafiła do Polski. Intersującymi dla Białorusinów krajami są również Litwa, Niemcy czy Czechy, a ostatnio również Gruzja - powiedział rzecznik.

W jego ocenie Białorusini uciekają przed coraz trudniejszą sytuacją w tym kraju, masowymi represjami reżimu i fatalnymi warunkami życia. - Obawiają się też udziału Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie - młodzi ludzie mają świadomość, w jaką stronę Łukaszenka pcha Białoruś oraz jak dalece uzależnił kraj od Rosji - stwierdził.

Poborowi uciekają bo boją się wojny

- Poborowi uciekają z obawy przed wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, nie mają pewności, czy nie zostaną wysłani na front, jeśli Łukaszenka włączy się w rosyjską agresję - podkreślił.

W ocenie Żaryna skala emigracji sprawiła, że problem jest widoczny nawet dla władz w Mińsku. - Reżim Łukaszenki oficjalnie bagatelizuje zjawisko i udaje, że go nie dostrzega, jednak władze białoruskie prowadzą działania obliczone na utrudnianie wyjazdu swoim obywatelom. Młodzi ludzie w czasie edukacji są przymuszani do podpisywania "lojalek" zapewniających, że nie wyjadą z kraju - powiedział rzecznik.

Służby wyłapują konkretne osoby

Do kontroli emigracji kierowane są służby specjalne - wyłapują i zatrzymują osoby ze specjalistycznym wykształceniem, czy dużym doświadczeniem, które mogą chcieć uciec z Białorusi.

Według rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych zachowanie reżimu Łukaszenki wskazuje, że władza na Białorusi jest coraz bardziej zaniepokojona skalą wyjazdów z kraju. - Nic dziwnego - wiele państw Zachodu jest zainteresowanych pomocą białoruskiemu społeczeństwu, które szukało w ostatnich latach miejsca do bezpiecznego życia uciekając przed represjami - wskazał.

Przypomniał, że takim miejscem jest m.in. Polska, która prowadzi wciąż specjalny program ułatwiający osobom z Białorusi przenoszenie biznesu do Polski. - Reżim Łukaszenki wie, że Białoruś krwawi, tracąc rok do roku tysiące obywateli. Skala tego zjawiska sprawia, że władze w Mińsku są przerażone masowym exodusem. Odpowiedzią białoruskiego despoty jest jednak dalsze wzmocnienie represji i próba siłowego zatrzymania obywateli, co dodatkowo będzie powodowało zwiększenie emigracji - ocenił Żaryn.


PAP/dad

NATO-wski batalion w Polsce powiększy się do brygady? Mariusz Błaszczak: jest na to szansa

16.06.2022 16:11
Minister obrony Mariusz Błaszczak uważa, że jest szansa na przekształcenie w Polsce NATO-wskiego batalionu w brygadę w ramach wzmacniania wschodniej flanku. Szef MON mówił o tym w Brukseli po zakończeniu spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Europejscy przywódcy obiecali Ukrainie uzbrojenie i status kandydata do Unii Europejskiej

16.06.2022 19:48
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wizyty w Kijowie w czwartek ogłosili, że Ukraina powinna otrzymać status kraju kandydującego do UE. Szef niemieckiego rządu nie ogłosił jednak dostaw nowej broni dla Ukrainy, wymienił tylko zapowiedziane już wcześniej rodzaje broni. - Rosyjska agresja przeciw Ukrainie to agresja przeciw całej Europie - zaznaczył podczas spotkania prezydent Wołodymyr Zełenski. - To Ukraina zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nie zażądamy od niej ustępstw wobec Rosji - zaznaczył z kolei Emmanuel Macron.

Ukraińskie media: wizyta europejskich przywódców w Kijowie była bardzo potrzebna

17.06.2022 08:32
Wizyta w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa była Ukrainie bardzo potrzebna - europejscy przywódcy poparli jej kandydaturę do UE i wyrazili gotowość do dalszego przekazywania jej uzbrojenia - oceniają ukraińskie media. Zauważają, że podczas wizyty przywódców dwukrotnie rozlegał się alarmy przeciwlotnicze, w tym raz podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.