Redakcja Polska

Każdy może pomóc NASA w poszukiwaniu chmur na Marsie

05.07.2022 11:18
Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA mają nadzieję na rozwiązanie zagadek marsjańskiej atmosfery i proszą o pomoc w tym zadaniu. Każdy chętny może włączyć się w projekt o nazwie „Cloudspotting on Mars”, w ramach którego identyfikowane są chmury na Czerwonej Planecie.
Astronom w Centrum Nauki Kopernik dr Kamil Deresz przewiduje, że człowiek po raz pierwszy postawi stopę na Marsie dopiero w latach 50. XXI wieku
Astronom w Centrum Nauki Kopernik dr Kamil Deresz przewiduje, że człowiek po raz pierwszy postawi stopę na Marsie dopiero w latach 50. XXI wiekushutterstock/Corona Borealis Studio

Podobnie jak Ziemia, planeta Mars także ma chmury zbudowane z wody. Ale oprócz tego ma też chmury z dwutlenku węgla. Te drugie formują się, gdy temperatura jest na tyle niska, że marsjańska atmosfera lokalnie zamarza. Jeśli uda się zrozumieć, gdzie i jak tworzą się chmury, będzie można lepiej poznać strukturę środkowej części atmosfery planety na wysokości od 50 do 80 kilometrów.

„Chcielibyśmy się dowiedzieć, co pobudza formowanie się chmur, szczególnie tych zbudowanych z wody, a przez to dowiedzieć się, jak wysoko może sięgać para wodna w atmosferze i podczas których pór roku” - tłumaczy Marek Slipski z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

I właśnie w tym zadaniu może pomóc projekt nauki społecznościowej „Cloudspotting on Mars”. W projekcie analizowane są dane obejmujące 16 lat obserwacji przy pomocy sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), która bada Marsa od 2006 roku. Jeden z instrumentów na pokładzie sondy przeznaczony jest do badania atmosfery w zakresie podczerwonym. W pomiarach wykonywanych przy jego pomocy można dostrzec chmury w formie łuków.

Na platformie Zoouniverse można dołączyć do projektu "Cloudspotting on Mars" i wskazywać te łuki, tak aby naukowcy mogli bardziej efektywnie analizować dane, których jest bardzo dużo. Naukowcy eksperymentowali z algorytmami, które miały identyfikować łuki w danych ze wspomnianego instrumentu, ale ludzkie oko robi to zdecydowanie lepiej. Dodatkowo wskazywanie łuków przez dużą grupę ludzi pomoże w wytrenowaniu algorytmów, tak aby ich działanie było w przyszłości lepsze.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: kosmos NASA Mars

Rusza projekt "Gry w edukacji". Pierwsze gry wideo będą wpisane do podstawy programowej

03.07.2022 15:00
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do postawy programowej jako treści rekomendowane. Szef resortu edukacji zainaugurował w tym tygodniu projekt "Gry w edukacji".

W Polsce odkryto grób sławnego króla wikingów sprzed tysiąca lat

04.07.2022 13:00
Dzięki teledetekcji satelitarnej w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego – króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego przydomku pochodzi nazwa technologii Bluetooth. To temu władcy przypisuje się zjednoczenie krajów skandynawskich dzięki wprowadzeniu chrześcijaństwa.

Rząd Korei Południowej oferuje aktywne wsparcie w finansowaniu polskiego atomu

05.07.2022 09:17
Rząd Korei Południowej zapewni aktywne wsparcie w celu zapewnienia sprawnego finansowania polskiego projektu energetyki jądrowej - przekazał polskim dziennikarzom minister handlu, przemysłu i energii Republiki Korei Lee Chang-Yang.