Redakcja Polska

Rusza projekt "Gry w edukacji". Pierwsze gry wideo będą wpisane do podstawy programowej

03.07.2022 15:00
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do postawy programowej jako treści rekomendowane. Szef resortu edukacji zainaugurował w tym tygodniu projekt "Gry w edukacji".
Audio
  • Do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do podstawy programowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Gra komputerowa This War of Mine opowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywila
Gra komputerowa "This War of Mine" opowiada o przetrwaniu w czasie wojny z perspektywy cywilamat. prasowe/11 bit studios

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że poza nowoczesnym sprzętem i szybkim internetem to kolejny krok do zmiany w szkołach. "Wchodzimy w nowy etap unowocześniania polskiej szkoły. Nie tylko od strony sprzętowej, informatycznej, lecz także unowocześniania podstawy programowej, rekomendowanych w niej treści. Jeśli chodzi o tworzenie i produkcję gier wideo, Polska jest jednym z wiodących krajów na świecie" - dodał Przemysław Czarnek.


Posłuchaj
13:06 03.07 Gry w edukacji.mp3 Do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do podstawy programowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]

 

Pierwsze gry wideo w podstawie programowej to "This War of Mine" opowiadająca o życiu cywili na wojnie i przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej "Gra szyfrów".

Pełnomocniczka ministra do spraw transformacji cyfrowej Justyna Orłowska powiedziała, że resort edukacji czeka na zgłoszenia kolejnych gier do projektu. "Jeżeli będą one nieodpłatnie oddane na rzecz edukacji, a także będą wnosić wysoką wartość edukacyjną, wówczas mają szansę, aby być wpisane do podstaw programowych. Ale traktujmy to jako działanie długoterminowe. To jest początek historii wpisywania gier do podstaw programowych" - dodała.

Paweł Michowski z 11 Bit studios, które stworzyło "This War of Mine", powiedział, że prowadzenie gier do szkół to naturalna kolej rzeczy. "To krok milowy, bo oznacza wejście edukacji w proces, w którym idziemy z czasem, a nie gonimy czas. Moje dzieci grają w gry, ja - jako twórca gier - kontroluję, aby nie grały za dużo i aby gry były odpowiednie do ich wieku. Ale nie jestem w stanie zatrzymać tego procesu, bo gry są dla dzieci po prostu zbyt fascynujące" - dodał Paweł Michowski.

Grę "This War of Mine" można za darmo pobrać z portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki. "Gra szyfrów" jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.

IAR/PP

Rozpoczęło się 51. "Lato z Radiem". "Mamy siebie – pochwalmy się Polską" to hasło tegorocznej edycji

21.06.2022 13:26
W radiowej Jedynce znowu zabrzmiała Polka Dziadek. To znak, że zaczęło się "Lato z Radiem". Kultowa audycja Programu Pierwszego Polskiego Radia jest w eterze od 51 lat i cieszy się ogromną popularnością wśród kolejnych pokoleń.

Calmsie - polska aplikacja wspierająca terapię osób dotkniętych depresją

27.06.2022 14:44
Aplikacja polskiego startupu ma szansę stać się w przyszłości powszechnym, cyfrowym uzupełnieniem terapii prowadzonej przez specjalistę.

GovTech Polska zaprasza na United with Ukraine game jam!

02.07.2022 09:00
Wkrótce maraton projektowania gier United with Ukraine game jam. Jego uczestnicy będą mieli 48 godziny na stworzenie gry inspirowanej dziedzictwem Ukrainy. Game jam odbędzie się w dniach 8-10 lipca Warszawie, a także za pośrednictwem Internetu.