Redakcja Polska

Polskie drony Warmate dla ukraińskiego wojska. Ruszyła zbiórka pieniędzy

20.07.2022 14:37
Portal Defence24 zainicjował zbiórkę na zakup 20 dronów z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym dla ukraińskiego wojska. To nie tylko pomoc Ukrainie, lecz - zaznacza portal - również promocja polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Dron Warmate
Dron WarmateFot.: Youtube/WB Group

Zbiórkę zainicjowano przy współpracy z WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute. Defence24 wyjaśnia, że kwota zbiórki to 5 milionów złotych, a za zebrane pieniądze zakupione zostaną dwa zestawy Warmate, czyli 20 dronów.

Z pozostałych funduszy ma zostać zakupiony dodatkowy sprzęt indywidualnego zabezpieczenia dla ukraińskich żołnierzy. "Ta zbiórka to nie tylko pomoc Ukrainie, to również promocja naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego" - podkreśla portal.

Link do zbiórki znajduje się pod tym adresem.

System amunicji krążącej Warmate - połączenie bezzałogowego statku powietrznego z precyzyjna amunicją - jest przeznaczony dla jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty; łączy funkcje rozpoznania i zdolności niszczenia celów na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii.

Warmate może przenosić głowicę kumulacyjną, odłamkowo-burzącą i treningową. Producent oferuje też głowicę termobaryczną i rozpoznawczą. Czas trwania lotu wynosi maksymalnie 50 minut, zasięg drona to 12 km, masa startowa około 4,5 kg, udźwig 1,5 kg, rozpiętość 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m. Prototyp powstał w 2014 r., rok później była gotowa wersja seryjna.

Grupa WB to polski producent uzbrojenia. Należąca do Grupy firma WB Electronics dostarcza polskiemu wojsku także bezzałogowce bliskiego rozpoznania FlyEye, uczestniczy w programach armatohaubicy Krab, produkuje elementy wieży samobieżnego moździerza Rak, jest też włączona, jako producent radiostacji, w program indywidualnego wyposażenia żołnierza Tytan.


Źródło: TVP.Info/Defence24.pl

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Unia da Polsce pieniądze na pomoc uchodźcom. 145 mln euro w pierwszej transzy

20.07.2022 11:52
UE przeznaczyła 400 mln euro na pomoc uchodźcom wojennym, którzy przebywają w państwach granicznych; Polsce w ramach pierwszej transzy przyznano ok. 145 mln euro na pomoc uchodźcom i ochronę granic - powiedziała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Komisja Europejska proponuje 15-procentowe ograniczenia zużycia gazu

20.07.2022 13:42
Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny i zaproponowała dobrowolne 15-procentowe zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. Bruksela chce, aby redukcja zaczęła się w przyszłym miesiącu i trwała do końca marca. Plan został przygotowany na wypadek wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu.

Media: Scholz bezczynny ws. dostaw broni na Ukrainę. Umowa z Polską dot. czołgów na skraju niepowodzenia

20.07.2022 14:08
"Kanclerz obiecał ciężką broń, ale do tej pory prawie nic nie zostało dostarczone na Ukrainę. Na liście dostarczonej broni ciężkiej znajduje się tylko siedem samobieżnych haubic. Żaden kraj nie ma większej luki pomiędzy zobowiązaniami a dostawami. Opozycja jest niezadowolona" - pisze gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Natomiast Ringtausch z Polską, który miał zastąpić prawie 300 czołgów T-72 (dostarczonych przez Polskę Ukrainie - przyp.red.), jest najwyraźniej na skraju niepowodzenia" - dodano.