Redakcja Polska

Trwa zbiórka na polskie bojowe drony dla Ukraińców. "To uzbrojenie jest potrzebne"

30.07.2022 12:30
Dwadzieścia sztuk amunicji krążącej – dronów Warmate – zamierza kupić dla walczącej Ukrainy specjalizujący się w kwestiach obronności, zbrojeń i bezpieczeństwa portal Defence24. Dotychczas zebrano ok. pół miliona złotych z planowanych pięciu milionów. - Inspiracją dla zbiórki na drony Warmate była udana akcja zbierania pieniędzy na Bayraktara przez Polaków zaraz po tym, gdy drona kupili Litwini - powiedział publicysta portalu, kmdr rez. Maksymilian Dura.
Polskie drony Warmate dla Ukrainy. Ekspert: to nie tylko pomoc, ale też promocja naszego przemysłu zbrojeniowego
Polskie drony Warmate dla Ukrainy. Ekspert: to nie tylko pomoc, ale też promocja naszego przemysłu zbrojeniowegoGrupa WB

- Postanowiliśmy, że zrobimy coś podobnego, tym bardziej, że wiemy - to uzbrojenie jest potrzebne - powiedział. - Jako branżowy portal zdawaliśmy sobie sprawę, że z użyciem Bayraktara wiąże się teraz trudność: linia frontu się ustabilizowała, Rosjanie podciągnęli system obrony przeciwlotniczej - zaznaczył Dura. - Dlatego – dodał - bardziej przydatne na obecnym etapie wojny są nie Bayraktary, ale mniejsze drony-kamikaze, które nie tylko wykrywają przeciwnika, ale również niszczą go, same w niego uderzając - wyjaśnił.

Podkreślił, że bezzałogowe aparaty latające tej kategorii są produkowane w Polsce, przez polską firmę i sprawdzają się na Ukrainie, gdzie wykorzystują je przede wszystkim wojska specjalne. - Skontaktowaliśmy się z Grupą WB, która zgodziła się – mimo wielu zamówień - przekazać na potrzeby akcji dwa zestawy po 10 dronów. To oznacza 20 rosyjskich celów zniszczonych na Ukrainie - powiedział Dura.

Konsultacje z ambasadą Ukrainy

Zaznaczył, że przed rozpoczęciem zbiórki portal skontaktował się z ukraińską ambasadą, która wyraziła zainteresowanie akcją. - Ukraińcy wskazali nam także jednostkę specjalną, do której trafi jeden z zestawów; wiemy, kto konkretnie otrzyma te drony - dodał. - Ludzie, zobaczywszy, że zebrane pieniądze idą na konkretny sprzęt dla ukraińskich komandosów, którzy walczą dzisiaj, a dzięki któremu oni nie będą musieli ryzykować życiem, zaczęli wpłacać - powiedział. Dodał, że zasięg bezzałogowca - 30 km - i rozpoznanie, jakim dysponują żołnierze ukraińskich wojsk specjalnych, pozwalają zniszczyć wybrany cel, np. czołg dowódcy.

Podkreślił, że zebrane pieniądze są przekazywane przez wyspecjalizowany portal na specjalne konto. - My tych pieniędzy nie mamy - powiedział.

Produkowany przez spółkę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego system amunicji krążącej Warmate jest przeznaczony do zwalczania broni pancernej. System został opracowany przez Grupę WB i Wojskowy Instytut techniczny Uzbrojenia. Pojedynczy dron może pozostawać w powietrzu przez 70 minut. W kwietniu br. MON poinformowało o zakupie kolejnych zestawów dla polskiego wojska, które poprzednio otrzymało 100 takich zestawów. Dron-samobójca z Ożarowa został wybrany wcześniej przez kilka innych krajów, w tym Ukrainę.

W ostatnich dniach w zbiórce na przenoszącego uzbrojenie drona Bayraktar TB2 w Polsce zebrano ponad 22,5 mln zł potrzebne na zakup tej maszyny. Inicjator zbiórki, dziennikarz Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej poinformował, że turecki producent przekaże Ukrainie drona bez pobrania zebranej kwoty; pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną.

Link do zbiórki.


PAP/dad

Kampania BohaterON. Prezes Polskiego Radia: naszym obowiązkiem jest przypominanie o poświęceniu Powstańców

29.07.2022 17:17
Po raz 7. zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "BohaterON - włącz historię!" W jej trakcie każdy może okazać pamięć powstańcom warszawskim i realnie im pomóc. Polskie Radio od początku jest partnerem medialnym kampanii.

"Byliśmy żywymi tarczami". Wstrząsająca relacja cywila, który uciekał z okupowanego Chersonia

30.07.2022 09:37
- Rosjanie, żeby odwrócić uwagę naszych wojsk, puszczali nas masowo i kryli między naszymi samochodami swoje wozy bojowe - powiedział Ihor, uciekinier z okupowanego Chersonia. - Byliśmy ich żywymi tarczami - dodał.

Kraby dla Ukrainy. Do przekazania gotowe są kolejne armatohaubice

30.07.2022 10:10
Osiem armatohaubic Krab z podpisanego w czerwcu kontraktu z Ukrainą, jest już gotowych do przekazania odbiorcy. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej sprzęt czeka na dopełnienie ostatnich formalności i zostanie przetransportowany na teren Ukrainy.