Redakcja Polska

Wieloletni pracownik czeskiego MSZ współpracował z rosyjskim wywiadem

16.09.2022 12:29
Portal czeskiej gazety Denik N napisał w czwartek, że wieloletni pracownik czeskiego MSZ współpracował z rosyjskim wywiadem i przekazywał tajne informacje. Informację tę potwierdzili dziennikarzom premier Petr Fiala, szef MSZ Jan Lipavsky oraz Służba Informacji Bezpieczeństwa (BIS).
Rynek Starego Miasta w czeskiej Pradze; zdjęcie ilustracyjne
Rynek Starego Miasta w czeskiej Pradze; zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Matthew Dixon

Czeskie służby miały ustalić źródło przecieku tajnych informacji przed kilkoma laty i śledzić długoletniego dyplomatę, który miał certyfikat bezpieczeństwa i dostęp do ściśle tajnych materiałów. W ministerstwie pracował od lat 90. XX wieku i oprócz centrali MSZ pracował także w czeskich ambasadach, między innymi w jednym z krajów afrykańskich. To właśnie tam miał się zaprzyjaźnić się z rosyjską parą.

Mężczyzna pracował w Służbie Wywiadu Zagranicznego.

BIS odkrył wówczas, że ten przyjazny stosunek przerodził się w serdeczną współpracę. "Rosyjski wywiad wykorzystał jego słabość do kobiet i pieniędzy" – tak jedno z dziennikarskich źródeł opisuje genezę sprawy. Za przekazywane informacje Czech miał przyjmować pieniądze. Do spotkań dochodziło głównie za granicą.

O "krecie" w MSZ BIS poinformowała premiera i ministra spraw zagranicznych w pierwszej połowie br. - Mogę potwierdzić, że zdecydowałem się podjąć takie kroki, dzięki którym ministerstwo nie zatrudnia już pracownika, który współpracował z obcym mocarstwem. Ze względów bezpieczeństwa nie udzielę dalszych informacji - zastrzegł Lipavski. - Jestem poinformowany o całej sprawie i doceniam pracę służb specjalnych, w tym przypadku BIS. Jest to dowód, że pracują na wysokim poziomie i na rzecz czeskich obywateli - powiedział premier dziennikarzom.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Czechy szpieg Rosja wywiad

ISW: kontrofensywa na wschodzie Ukrainy trwa, siły ukraińskie wypychają rosyjskie wojska

16.09.2022 08:37
Siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na wschodzie kraju, zwiększając presję na rosyjskie pozycje i szlaki logistyczne w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tiny Kox miał wspierać interesy Rosji. W tle Ludmiła Kozłowska

16.09.2022 10:14
Obecny i byli przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy kontaktowali się z rosyjskim agentem GRU i wspierali interesy Kremla w tej organizacji, wynika z dokumentów "Dossier Center", organizacji pozarządowej utworzonej przez Michaiła Chodorkowskiego. Dotyczy to m.in. holenderskiego senatora z Partii Socjalistycznej i od stycznia br. szefa ZPRE Tiny Koxa. Okazuje się, że Kox był wśród kilku europosłów, którzy wystąpili o przyznanie Ludmile Kozłowskiej francuskiej wizy, aby ta mogła wystąpić w dwóch wydarzeniach w Radzie Europy w Strasburgu w 2018 r.

Wicepremier Piotr Gliński w Wilnie: takie formaty jak Trójkąt Lubelski to przyszłość Europy

16.09.2022 11:53
W Wilnie rozpoczęły się międzyrządowe konsultacje polsko-litewskie. Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie współpraca ze stroną litewską stała się ściślejsza.