Redakcja Polska

Kacper Płażyński chce kontroli spółek zależnych od BASF. "Mogą dostarczać paliwo lotnicze Rosjanom"

09.11.2022 11:45
Poseł Kacper Płażyński (PiS) zwrócił się do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o skontrolowanie spółek należących do koncernu BASF mających siedzibę w Polsce. Chodzi o ustalenia niemieckich dziennikarzy, według których firma Wintershall Dea dostarczała Rosji półprodukty do wytwarzania paliwa lotniczego.
Audio
  • Poseł Kacper Płażyński chce kontroli spółek zależnych od BASF, mogących łamać unijne sankcje. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Poseł PiS Kacper Płażyński
Poseł PiS Kacper PłażyńskiPAP/Leszek Szymański

Kacper Płażyński na wtorkowej konferencji prasowej w Gdańsku poinformował, że zwrócił się do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Bartosza Zbaraszczuka z wnioskiem o przeprowadzenie przez KAS - jako instytucji do tego uprawnionej - działań zmierzających do ustalenia, czy operujące na terenie Polski podmioty należące i związane z BASF naruszyły przepisy dotyczące sankcji nałożonych na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę lub współdziałały z podmiotami te sankcje łamiącymi.

- Niemieckie media podają, że firma Wintershall Dea, której większościowym udziałowcem jest koncern BASF, dostarczała Rosji półprodukty do wytwarzania paliwa lotniczego, dzięki czemu rosyjskie lotnictwo mogło atakować m.in. obiekty cywilne na Ukrainie - podkreślił Kacper Płażyński.

Jak zauważył, "historia firmy BASF wzięła się m.in. ze zbrodni wojennych". Podkreślił, że "było to część konsorcjum, które w trakcie II wojny światowej wykorzystywało przymusowych pracowników z obozu śmierci Auschwitz". - Inna spółka, której BASF był współwłaścicielem w czasie wojny produkowała cyklon B - dodał.

BASF w Polsce

Płażyński wskazał, że w Polsce działają co najmniej dwie spółki należące do koncernu BASF. - Szukałem informacji w internecie na ich temat. Jedna to jest spółka BASF, która zajmuje się produkcją chemikaliów w Polsce i ma również ośrodki badawcze - mówił poseł PiS. Dodał, że na temat drugiej spółki niewiele wie. - Poza tym, że istnieje w KRS, to ciężko znaleźć informację na ich temat - podkreślił. Jego zdaniem spółka może zajmować się outsourcingiem informatycznym albo księgowym.

Płażyński wyraził przekonanie, że KAS w sposób rzetelny wyjaśni wszystkie okoliczności sprawy. - KAS w Polsce odpowiada za kontrolowanie i nadzór nad wykonywaniem sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś - podkreślił poseł. Wskazał, że KAS ma "realne narzędzia do tego, żeby nakładać do 20 mln zł kar na spółki, które te sankcje łamią". - Jestem przekonany, że KAS przeprowadzi rzetelne śledztwo i "będziemy mieli pewność, czy ta sytuacja miała prawo się wydarzyć, czy też nie - zaznaczył poseł PiS

Interesy Gazpromu i Wintershall Dea

Na początku listopada portal niemieckiej telewizji ZDF poinformował, że kontrolowany przez Kreml Gazprom, jest najważniejszym rosyjskim producentem paliwa lotniczego i jednocześnie partnerem Wintershall Dea, niemieckiego producenta ropy i gazu (którego większościowym udziałowcem jest BASF). Jak wskazano, Wintershall Dea eksploatuje wraz z Gazpromem pola gazowe na Syberii Zachodniej i wytwarza duże ilości kondensatu gazowego, będącego produktem ubocznym.

Według Wintershall Dea, kondensat jest przekazywany Gazpromowi "bezpośrednio z odwiertu". Wintershall Dea przyznawał, że nie ma wpływu na dalsze przetwarzanie wydobytego kondensatu gazowego. - Nie może jednak zagwarantować, że będzie on wykorzystywany wyłącznie do celów cywilnych - podała wówczas firma.

Niemieccy dziennikarze Der Spiegel i ZDF prześledzili dostawy paliwa lotniczego z rafinerii Gazpromu w Omsku na co najmniej dziewięć rosyjskich lotnisk wojskowych w pobliżu granicy z Ukrainą. Między innymi do Morozowska i Woroneża. Jak podaje ZDF, stacjonują tam bombowce Suchoj, które kojarzone są z atakami na cele cywilne w Ukrainie. Samoloty z baz podobno bombardowały cywilów m.in. w Czernihowie i Mariupolu.

PAP/dad

"Łukaszenka traci grunt pod nogami". Swiatłana Cichanouska dziękuje Polakom za wsparcie

09.11.2022 09:38
- Dziękujemy Polakom za wsparcie. Czekamy na upadek dyktatury Łukaszenki, który traci grunt pod nogami. Liczymy, że wraz z zakończeniem wojny na Ukrainie uda się również wprowadzić demokrację na Białorusi – powiedziała białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

Sztab generalny: operatorami dronów, którymi Rosja atakuje Ukrainę, są m.in. żołnierze z Białorusi

09.11.2022 10:27
Operatorami dronów bojowych, którymi Rosja atakuje Ukrainę, są m.in. żołnierze z białoruskich wojsk ochrony pogranicza; ponadto jednostki sił zbrojnych Białorusi mają za zadanie kupować różne elementy wyposażenia na potrzeby rosyjskiej armii - powiadomił w środę w porannym komunikacie ukraiński sztab generalny.

Joe Biden: nie daliśmy Ukrainie samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej

10.11.2022 10:01
Odmówiliśmy Ukrainie przekazania samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Dodał też, że USA nie zgodziły się też przekazać Ukraińcom rakiet długiego zasięgu.