Redakcja Polska

Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję. Sprzęt trafi na front przez Polskę

19.11.2022 16:14
Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję - oznajmił w sobotę w wywiadzie dla telewizji publicznej minister obrony Dymitar Stojanow. Resort obrony opracował listę uzbrojenia, które ma być dostarczone Ukrainie na podstawie uchwały parlamentu z początku listopada o pomocy wojskowej dla Kijowa.
Czołgi z rodziny T-72 - to między innymi takie maszyny według Pentagonu najłatwiej dostarczyć Ukraińcom.
Czołgi z rodziny T-72 - to między innymi takie maszyny według Pentagonu najłatwiej dostarczyć Ukraińcom.Shutterstock/Alexey Soloukhin

Minister poinformował, że przeciwlotnicze systemy rakietowe S-300 nie zostaną udostępnione Ukrainie, ponieważ służą do obrony przestrzeni powietrznej Bułgarii i ważnych strategicznych obiektów, w tym elektrowni jądrowej w Kozłoduju. Rząd w Sofii nie może sobie pozwolić na to, by pozbawić się tego uzbrojenia.

Broń zostanie wysłana pociągami i samolotami. Obecnie Bułgaria prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii pomocy logistycznej, której Waszyngton miałby w tym zakresie udzielić Sofii. Plan przekazania Ukrainie broni drogą powietrzną zostanie zrealizowany przy pomocy dziewięciu wojskowych samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster. Te maszyny będą lądować prawdopodobnie w Polsce - powiadomił Stojanow.

Jak wyjaśnił przedstawiciel rządu, plan dostawy ma zostać zaaprobowany przez bułgarski parlament.

Bułgaria posiada nadwyżkę, jeśli chodzi o zasoby amunicji. Możemy pomóc Ukrainie głównie dostawami pocisków - poinformował minister.

W maju parlament w Sofii opowiedział się przeciwko udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, a następnie zmienił tę decyzję na początku listopada. Do tego czasu Sofia przekazywała Kijowowi głównie pomoc medyczną i kamizelki kuloodporne. W Bułgarii przyjęto również kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. W ubiegłym tygodniu rząd przedłużył program finansowania ich pobytu w hotelach.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie

Wiceszef biura prezydenta: sukcesy na froncie to także zasługa tego, że pomaga nam Polska

19.11.2022 11:38
- Wsparcie wojskowe Polski dla Ukrainy jest bardzo konkretne. Sukcesy na froncie to także zasługa tej pomocy - podkreślił szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa "Cyber Defence Index 22/23"

19.11.2022 13:30
Ranking "Cyber Defence Index 22/23" ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarek świata. Polska zajęła w nim 6 miejsce. - informuje portal Wojska Polskiego.

Rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem. NATO: zachowanie niebezpieczne i nieprofesjonalne

19.11.2022 14:44
Rosyjskie samoloty wojskowe przeleciały niebezpiecznie nisko nad NATO-wskimi okrętami na Morzu Bałtyckim - informuje pakt. Do incydentu doszło w czwartek rano.