Redakcja Polska

Wiceszef biura prezydenta: sukcesy na froncie to także zasługa tego, że pomaga nam Polska

19.11.2022 11:38
- Wsparcie wojskowe Polski dla Ukrainy jest bardzo konkretne. Sukcesy na froncie to także zasługa tej pomocy - podkreślił szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.
Młoda mieszkanka wyzwolonego spod okupacji rosyjskiej Chersonia.
Młoda mieszkanka wyzwolonego spod okupacji rosyjskiej Chersonia. Fot.: PAP/Viacheslav Ratynskyi

Sybiha Pytany o polski sprzęt dostarczany Ukrainie powiedział, że "są to i słynne (armatohaubice) Kraby, które znane są na całym świecie, gdyż bardzo dobrze pokazały swoje możliwości na polu walki, są to również Pioruny oraz wiele innych rodzajów uzbrojenia".

Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego wyraził przekonanie, że ukraińska armia nadal będzie posuwała się do przodu w wojnie z Rosją. - Ostatnio wyzwolone zostało spod okupacji jedyne zajęte przez wroga po 24 lutego centrum obwodowe, Chersoń. Ukraińska armia jest zmotywowana, bo broni swojej ziemi, dlatego będzie posuwała się do przodu, by wyzwolić wszystkie nasze ziemie, byśmy znowu nie mieli odłożonej na przyszłość wojny - oświadczył Sybiha.

Przewodnia rola Polski 

- Chciałbym podziękować, także w imieniu prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego), za przewodnią rolę Polski w każdej dziedzinie, którą zajmuje od pierwszych godzin otwartej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Od pomocy wojskowej do okazania ciepła swoich serc - powiedział Sybiha.

W nawiązaniu do otwartego w miniony poniedziałek w Kijowie Instytutu Polskiego wskazał, że "współpraca kulturalna Ukrainy i Polski symbolizuje przyszłość i nowy, sojuszniczy wymiar naszych relacji". - Otwarcie nowej siedziby Instytutu Polskiego w stolicy odwagi i wolnego świata, w Kijowie, symbolizuje przyszłość. Pokazuje naszą wspólną historię i teraźniejszość oraz tę współpracę, która uzyskała nowy impuls i nowy wymiar sojuszniczy - ocenił.

Zastępca szefa biura prezydenckiego podkreślił też o rolę Polaków, którzy przyjęli w swych domach ukraińskich uchodźców wojennych. - Cieszę się także, że w Ukrainie przyjęta została ustawa o specjalnym statusie Polaków, która pokazuje stosunek ukraińskiego społeczeństwa do naszego bratniego narodu. W Polsce została przyjęta analogiczna ustawa powiedział.


PAP/dadSpór o fundusze z KPO. Szynkowski vel Sęk: dialog Polski z Komisją trwa

19.11.2022 09:53
- Dialog Polski z Komisją trwa - tak mówił minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli po rozmowach w sprawie odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

"Nigdy jeszcze nie doświadczyliśmy takiej fali ataków". Rosyjscy hakerzy uderzają w Mołdawię

19.11.2022 09:33
W rozmowie z kiszyniowskimi mediami przewodniczący mołdawskiego parlamentu Igor Grosu poinformował, że "Republika Mołdawii jest celem zmasowanych, prowadzonych z Rosji ataków cybernetycznych, głównie na infrastrukturę państwową".

Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję. Sprzęt trafi na front przez Polskę

19.11.2022 16:14
Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję - oznajmił w sobotę w wywiadzie dla telewizji publicznej minister obrony Dymitar Stojanow. Resort obrony opracował listę uzbrojenia, które ma być dostarczone Ukrainie na podstawie uchwały parlamentu z początku listopada o pomocy wojskowej dla Kijowa.