Redakcja Polska

Zełenski po atakach rakietowych na Ukrainę: barbarzyńcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

27.11.2022 15:58
Za każdą z tysięcy rosyjskich rakiet wystrzelonych przeciwko Ukrainie stoją barbarzyńcy, wszyscy oni będą pociągnięci do odpowiedzialności - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski po atakach rakietowych na Ukrainę:  Barbarzyńcy, wszyscy oni będą pociągnięci do odpowiedzialności
Zełenski po atakach rakietowych na Ukrainę: "Barbarzyńcy, wszyscy oni będą pociągnięci do odpowiedzialności"PAP/Vladyslav Musiienko

"Za każdą z tysiąca rosyjskich rakiet są barbarzyńcy winni śmierci i strat spowodowanych tymi rakietami. Za każdym przejawem rosyjskiej agresji są ci, którzy ją zaplanowali, zorganizowali, usprawiedliwiali i uniemożliwiali jej zakończenie" - napisał w niedzielę w komunikatorze Telegram Zełenski.

Zapewnił, że "terroryści będą za to wszystko odpowiadać". "I z pewnością wygonimy ich z naszej ziemi" - dodał.

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat poinformował w niedzielę, że Rosja zastosowała przeciwko Ukrainie ponad 4 tys. rakiet. Te szacunki nie obejmują S-300, pocisków do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i - najpewniej - rakiet typu Ch-58 i Ch-59 - pisze RBK-Ukraina.

Ihnat podkreślił, że rosyjska armia podczas zmasowanych ostrzałów zaczęła wykorzystywać też bezzałogowce. To świadczy o przejściu wojny na nowy poziom, co wiąże się z koniecznością wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej - dodał.


PAP/dad


Premier Morawiecki: stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i zawsze będziemy was wspierać

27.11.2022 12:08
Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.

Doradca prezydenta o wyrzutniach Patriot: mądra inicjatywa Polski, czekamy na decyzję Niemiec

27.11.2022 13:02
To mądra inicjatywa Polski, czekamy na decyzję Niemiec - oświadczył w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do propozycji polskiego rządu, by wyrzutnie Patriot umieścić na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

"Spiegel": meble dla niemieckiej firmy są produkowane przez białoruskich więźniów

27.11.2022 13:41
Ikea do marca tego roku prowadziła produkcję mebli na Białorusi, a niemiecki producent mebli nadal to robi. Z ustaleń dziennika „Spiegel” wynika, że przy produkcji pracują więźniowie, w tym białoruscy więźniowie polityczni. Według centrum praw człowieka Wiasna w całej Białorusi może być ich łącznie nawet ponad 1,3 tys.