Redakcja Polska

Rosyjski propagandysta z zakazem wjazdu do Polski

09.01.2023 11:43
Na wniosek szefa ABW rosyjski propagandysta Wiktor Bezeka został wpisany na listę cudzoziemców niepożądanych na terytorium Rzeczypospolitej. Jak przekazano, działalność publicystyczna Bezeki stanowi element walki informacyjnej prowadzonej przez Kreml przeciwko Polsce i Unii Europejskiej.
Rosyjskie programy telewizyjne zostały zawieszone przez Radę Unii Europejskiej
Rosyjskie programy telewizyjne zostały zawieszone przez Radę Unii Europejskiej shutterstock/nomading

- Wiktor Bezeka od lat angażuje się w szerzenie rosyjskiej propagandy wymierzonej w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, polską rację stanu oraz wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Zawodowo związany jest z telewizją Russia Today i polskojęzyczną redakcją agencji informacyjnej Sputnik. Powyższe "media" to typowo dezinformacyjne struktury, stanowiące zaplecze Kremla, wspierając jego politykę zagraniczną i rozpowszechniając nieprawdziwy obraz rzeczywistości wśród obywateli innych krajów - czytamy w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM.

Na liście osób z zakazem wjazdu na teren Rzeczypospolitej znajdują się również inni rosyjscy dziennikarze propagandowi, między innymi zaangażowany w szerzenie kremlowskiej propagandy Leonid Swiridow oraz reporter rosyjskiej telewizji Jewgienij Reszentiew.

We wrześniu 2022 roku Polska, w porozumieniu z krajami bałtyckimi, zaostrzyła przepisy dotyczące wjazdu na swoje terytorium w odniesieniu do obywateli Rosji. Przyjęte rozwiązania służą ograniczeniu innych niż całkowicie niezbędne podróży obywateli Federacji Rosyjskiej do Polski.


IAR/dad

Rosjanie wzięli odwet za atak Ukrainy na koszary w Makiejewce? To fake news

09.01.2023 09:28
Nieprawdziwe oświadczenia ministerstwa obrony Rosji o „operacji zemsty” za atak wojsk ukraińskich na koszary w Makiejewce wywołały niezadowolenie wśród stronników rosyjskiej agresji – pisze Instytut Badań nad Wojną ISW.

"Rzeczpospolita": Polska magnesem dla firm IT

09.01.2023 09:56
Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes. Popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę mimo niesprzyjającego otoczenia - zaznacza w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Leopardy dla Ukrainy? Paweł Jabłoński: zachęcamy inne kraje do przekazywania nowoczesnych czołgów

09.01.2023 10:07
Zachęcamy inne państwa do stworzenia szerszej koalicji na rzecz przekazywania Ukrainie nowocześniejszych czołgów, np. Leopardów - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.