Redakcja Polska

Rosyjski historyk: to nie jest "tylko" wojna Putina, bo Rosjanie go wspierają

09.01.2023 14:31
Rosyjski historyk niezależny Jurij Piwowarow podkreśla, że inwazja na Ukrainę nie jest tylko wojną Putina, ale także tych Rosjan, którzy go popierają. W podobnym tonie o odpowiedzialności Rosjan za agresję na sąsiednie państwo wypowiedział się rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski. Były więzień polityczny w rozmowie z Radiem Swoboda zwrócił uwagę, że Rosjanie przez 23 lata godzą się na rządy dyktatora, więc są tak samo odpowiedzialni za zło, jak Władimir Putin.
Audio
  • Rosyjski historyk niezależny Jurij Piwowarow podkreśla, że inwazja na Ukrainę nie jest tylko wojną Putina, ale także tych Rosjan, którzy go popierają. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W ocenie ISW mobilizacja w Rosji pogłębia podziały społeczne w tym kraju, a wcielani do Wojska są głównie ludzie biedni i z mniejszości
W ocenie ISW mobilizacja w Rosji pogłębia podziały społeczne w tym kraju, a wcielani do Wojska są głównie ludzie biedni i z mniejszościSTRINGER/AFP/East News

Według niezależnego historyka Jurija Piwowarowa, wojna z Ukrainą nie miała i nie ma żadnego uzasadnienia. Jak stwierdził rosyjski naukowiec, to zjawisko przypadkowe, które zrodziło się w głowie dyktatora Władimira Putina. - Ona zrodziła się w fantazjach jednego człowieka i kilku osób z jego otoczenia, ale nie można zapominać, że ten człowiek już 23 lata rządzi Rosją i rosyjski naród popiera go - podkreślił Jurij Piwowarow. Rosyjski historyk doda, że w ostatnich latach, nawet biorąc pod uwagę dużą liczbę fałszerstw wyborczych, Rosjanie popierali różne niezgodne z prawem działania Władimira Putina. Zdaniem Jurija Piwowarowa, gdyby nie milcząca zgoda rosyjskiego społeczeństwa na tak zwaną zmianę konstytucji, która pozwoliła Putinowi dalej rządzić, to być może nie byłoby wojny.

Ukraińcy i międzynarodowe organizacje zbierają dowody rosyjskich zbrodni wojennych i chcą, aby przed trybunałem wojennym stanęli nie tylko rosyjscy przywódcy, ale każdy kto dopuścił się przestępstw w Ukrainie lub wzywał do wojny.


IAR/dad

"Rzeczpospolita": Polska magnesem dla firm IT

09.01.2023 09:56
Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes. Popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę mimo niesprzyjającego otoczenia - zaznacza w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Leopardy dla Ukrainy? Paweł Jabłoński: zachęcamy inne kraje do przekazywania nowoczesnych czołgów

09.01.2023 10:07
Zachęcamy inne państwa do stworzenia szerszej koalicji na rzecz przekazywania Ukrainie nowocześniejszych czołgów, np. Leopardów - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Rosyjski propagandysta z zakazem wjazdu do Polski

09.01.2023 11:43
Na wniosek szefa ABW rosyjski propagandysta Wiktor Bezeka został wpisany na listę cudzoziemców niepożądanych na terytorium Rzeczypospolitej. Jak przekazano, działalność publicystyczna Bezeki stanowi element walki informacyjnej prowadzonej przez Kreml przeciwko Polsce i Unii Europejskiej.