Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie przynosi ogromne dochody rosyjskiej branży pogrzebowej

27.01.2023 14:28
Ostatnie lata to dla rosyjskich firm pogrzebowych czas ogromnych zysków. Najpierw pandemia koronawirusa, a następnie inwazja Kremla na Ukrainę doprowadziły do znacznego wzrostu zainteresowania usługami pogrzebowymi - poinformował w swojej analizie niezależny rosyjski portal Insider.
W Rosji tylko w ubiegłym roku pojawiło się pięć nowych krematoriów, a kilka innych właśnie się buduje.
W Rosji tylko w ubiegłym roku pojawiło się pięć nowych krematoriów, a kilka innych właśnie się buduje. Kzenon/ Shutterstock

Firmy pogrzebowe w kreatywny sposób reagują na pojawiające się wyzwania. Na cmentarzach wydzielane są kwatery dla żołnierzy, wprowadza się na rynek specjalne trumny w kolorach wojskowego kamuflażu, pojawiają się też nowe rodzaje obrzędów. Krematoria dotknął kryzys wywołany zachodnimi sankcjami, lecz został już zażegnany dzięki krajowym zamiennikom importowanych towarów - czytamy na łamach Insidera.

Opozycyjny portal podkreślił, że rosyjscy żołnierze polegli podczas wcześniejszych wojen byli często chowani w zamkniętych cynkowych trumnach. Obecnie władzom na Kremlu zależy jednak, by pogrzeby uczestników "specjalnej operacji wojskowej", jak propaganda określa inwazję na Ukrainę, wyglądały uroczyście, a szczątki znajdowały się w możliwie jak najlepszym stanie. Dlatego ogromną popularnością zaczęły cieszyć się usługi firm, które przygotowują ciała do pochówku.

Fryzjerzy, wizażyści

"W 2022 roku przeprowadziłem kilka szkoleń dla nowicjuszy w tej branży. O ile wcześniej udawało się na siłę zebrać trzech-czterech chętnych, to teraz przychodzi po 18-25 osób. Najczęściej są to ludzie zatrudnieni w kostnicach. Jest też jednak wielu byłych wizażystów, kosmetologów, fryzjerów" - przyznał w rozmowie z portalem Insider pracownik jednego z takich przedsiębiorstw.Serwis zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę krematoriów w Rosji, nie odpowiadającą rosnącemu popytowi na tego rodzaju usługi.

Firmy rosną jak grzyby po deszczu

"Liczba takich firm wzrasta w tempie geometrycznym. Tylko w ubiegłym roku pojawiło się pięć nowych krematoriów, a kilka innych właśnie się buduje. (...) Ten boom zaczął się w czasie pandemii, gdy zaczęto interesować się spopielaniem zwłok. Poza tym na cmentarzach po prostu kończy się miejsce na nowe pochówki. (...) Budowa krematorium to dobra inwestycja, której koszt zwraca się w ciągu trzech-pięciu lat" - relacjonowali przedstawiciele branży pogrzebowej, cytowani przez niezależny serwis.

Firmom organizującym pochówki najpierw pomogła w 2020 roku polityka państwa w walce z Covid-19, a następnie, dwa lata później, polityka zagraniczna Kremla - ironicznie skomentowali autorzy analizy, nawiązując do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja

Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za decyzję o przekazaniu czołgów

27.01.2023 11:56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie kilkudziesięciu czołgów.

Ambasada RP w Belgii żąda sprostowania i przeprosin od gazety za sformułowanie "polski" obóz Auschwitz

27.01.2023 12:14
Ambasada Polski w Belgii zażądała sprostowania i przeprosin w związku z artykułem w belgijskiej gazecie i sformułowaniem „polski” obóz Auschwitz-Birkenau. Chodzi o wczorajszy artykuł w gazecie Het Laatste Nieuws o tym, że przedstawiciele Rosji nie wezmą udziału w obchodach 78.rocznicy wkroczenia Sowietów do obozu Auschwitz-Birkenau.

"Świat wciąż wymaga naprawy". 78. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

27.01.2023 12:58
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie w związku z 78. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podkreśla, że dziś, wiele lat po tamtej zbrodni świat "wciąż wymaga naprawy oraz stałego zaangażowania w obronę takich wartości, jak pokój, prawda i wolność od nienawiści".