Redakcja Polska

Ambasada RP w Belgii żąda sprostowania i przeprosin od gazety za sformułowanie "polski" obóz Auschwitz

27.01.2023 12:14
Ambasada Polski w Belgii zażądała sprostowania i przeprosin w związku z artykułem w belgijskiej gazecie i sformułowaniem „polski” obóz Auschwitz-Birkenau. Chodzi o wczorajszy artykuł w gazecie Het Laatste Nieuws o tym, że przedstawiciele Rosji nie wezmą udziału w obchodach 78.rocznicy wkroczenia Sowietów do obozu Auschwitz-Birkenau.
Ambasada Polski w Belgii żąda sprostowania i przeprosin od belgijskiej gazety za sformułowanie polski obóz Auschwitz
Ambasada Polski w Belgii żąda sprostowania i przeprosin od belgijskiej gazety za sformułowanie "polski" obóz AuschwitzPAP/Łukasz Gągulski

"Skandaliczne. Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem koncentracyjnym. W okupowanej Polsce były tylko obozy niemieckie. Nazistowskie Niemcy zbudowały i utrzymywały funkcjonowanie obozów koncentracyjnych. Proszę poprawić niewłaściwe sformułowanie" - brzmi wpis na Twitterze ambasady Polski w Belgii.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała w ambasadzie, że polska placówka wysłała protest z żądaniem sprostowania i przeprosin wczoraj, ale jeszcze nie otrzymała odpowiedzi od belgijskiej gazety.

Ambasador Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że protest do gazety Het Laatste Nieuws został wysłany wczoraj z obszerną argumentacją dlaczego takie sformułowanie jest absolutnie nieakceptowalne. Do tej pory ambasada nie otrzymała odpowiedzi, dlatego zamieściła dziś wpis na Twitterze w tej sprawie. - Nie wydaje nam się, żeby za tą sytuacją stała zła wola, natomiast pewna ignorancja i nieświadomość co pokazuje jak wiele jeszcze musimy zrobić, by wiedzę o II wojnie światowej, o Holokauście, o sprawcach upowszechniać na świecie w tym także w Belgii - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski.


IAR/dad

Anna Fotyga dla Polskiego Radia: po zwycięstwie Ukrainy państwo rosyjskie w obecnym kształcie nie przetrwa

27.01.2023 10:22
Ukraina musi wygrać, a po jej zwycięstwie państwo rosyjskie w takim kształcie nie przetrwa - uważa europoseł Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za decyzję o przekazaniu czołgów

27.01.2023 11:56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie kilkudziesięciu czołgów.