Redakcja Polska

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Konferencja w Instytucie Pileckiego w Berlinie

01.02.2023 10:52
Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówią o tym pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni. Do udziału w konferencji zostali zaproszeniu prawnicy, historycy, publicyści i politycy.
Audio
  • Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówią o tym pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Berlin: w środę konferencja Instytutu Pileckiego ws. rosyjskich zbrodni
Berlin: w środę konferencja Instytutu Pileckiego ws. rosyjskich zbrodniShutterstock/David Peinado Romero

Jak podkreśla dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin, mają oni przekonać Niemców i inne zachodnie społeczeństwa do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz powołania międzynarodowego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie. - Tak naprawdę wiele rzeczy się udaje, jeśli jest polityczna wola, bo politycy postępują tak, jak chcą obywatele - tłumaczy szefowa Instytutu Pileckiego. 

Obecni w Berlinie polscy publicyści zwracają uwagę, że dla intensyfikacji działań na rzecz wspierania Ukrainy i ukarania rosyjskich zbrodniarzy ważne jest pokazanie zachodnim społeczeństwom i politykom ogromu rosyjskich zbrodni oraz przekonanie ich, że to, co robią Rosjanie w Ukrainie, to zbrodnie wymagające nie tylko potępienia w sensie symbolicznym, ale również prawnym.

Patryk Szostak z działu komunikacji oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie zwraca uwagę, że jest wiele zagadnień prawnych, które wymagają pilnej międzynarodowej dyskusji. - Czy prawo międzynarodowe w obecnym kształcie posiada odpowiednie instrumenty, żeby sobie poradzić z tą wojną i czy po wojnie Rosja będzie miała swoją Norymbergę? - podaje przykłady rzecznik Instytutu Pileckiego.

Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane dowody rosyjskich zbrodni, czyli zeznania świadków, zdjęcia i filmy z miejsc, w których Rosjanie dopuścili się przestępstw przeciwko ludzkości i pokojowi.

IAR/dad

 

Andrzej Duda na Łotwie: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

31.01.2023 17:45
Spotkanie z łotewskimi Polakami rozpoczęło trzydniowa wizytę polskiej pary prezydenckiej w Republice Łotwy. Prezydent Andrzej Duda odznaczył kilkunastu Polaków mieszkających w tym kraju. - Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda. 

Zbigniew Rau w Rydze: Polska chce szybkiego nałożenia na Rosję nowych sankcji

31.01.2023 18:31
- Nowy pakiet unijnych sankcji przeciw Rosji powinien być wprowadzony w życie jak najszybciej - podkreślił szef polskiego MSZ. Zbigniew Rau spotkał się w stolicy Łotwy ze swoimi odpowiednikami z krajów bałtyckich. Wszyscy czterej ministrowie deklarowali, że Unia Europejska nie powinna czekać z restrykcjami.