Redakcja Polska

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Polska wyślę grupę ratunkową

06.02.2023 08:46
Tureckie władze zaakceptowały ofertę pomocy ze strony polskich strażaków w poszukiwaniu ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w poniedziałek rano. Polska wyśle grupę poszukiwawczo-ratowniczą.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię wywołało poważne zniszczenia
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię wywołało poważne zniszczeniaEPA/Deniz Tekin

"Oferta pomocy polskich strażaków z grupy HUSAR została zaakceptowana. Siły PSP udają się do punktu koncentracji w Warszawie. Jeszcze dziś ruszamy z pomocą" – napisał w poniedziałek na Twitterze szef Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przekazał, że zaproponował Turkom wysłanie na miejsce tragedii ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Komendy Głównej PSP złożonej z 76 strażaków i ośmiu psów ratowniczych.

W poniedziałek nad ranem potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Jak poinformował w poniedziałek przed południem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu przekroczyła 912. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

Trwają prace poszukiwawczo-ratownicze, dotychczas 45 państw świata zaoferowało nam pomoc - dodał Erdogan.

Co najmniej 326 osób zginęło, a ponad 1000 zostało rannych w części Syrii kontrolowanej przez reżim Baszara el-Asada - przekazała państwowa agencja prasowa SANA, na podstawie informacji od władz medycznych.

Na obszarach pod władaniem rebeliantów zginęło co najmniej 147 osób, 340 zostało rannych - informowała wcześniej działająca tam organizacja ratunkowa Białe Hełmy.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Turcja trzęsienie ziemi

Sankcje UE wobec Rosji. Anna Fotyga: Polska może być wzorem w ich wykonywaniu

06.02.2023 09:22
Polska może być wzorem dla reszty świata w kwestii wykonywania sankcji wobec Rosji - przyznała  Anna Fotyga na antenie Polskiego Radia 24. W ten sposób eurodeputowana PiS odniosła się do sankcji Unii Europejskiej nakładanych na Rosję. Jak zaznaczyła była szefowa resortu polskiej dyplomacji, czym innym jest ogłoszenie tych sankcji, a późniejsze ich wykonywanie.

"FT": duża rosyjska ofensywa na Ukrainie może nastąpić w ciągu 10 dni

06.02.2023 11:14
Nowa rosyjska ofensywa na dużą skalę na Ukrainie może nastąpić nawet w ciągu 10 dni - uważa cytowany anonimowo przez "Financial Times" ukraiński doradca wojskowy. Inni ukraińscy urzędnicy też mówią, że atak jest bliski.