Redakcja Polska

Caritas Polska organizuje zbiórkę w kościołach na rzecz poszkodowanych w Syrii i Turcji

12.02.2023 13:53
Kościół katolicki w Polsce modli się dziś w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Po mszach świętych w większości diecezji w kraju odbywa się zbiórka na rzecz poszkodowanych, organizowana przez Caritas Polska. 
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wynosi ponad 28 tys.
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wynosi ponad 28 tys.PAP/DPA/Boris Roessler

Maciej Dubicki z Caritas Polska zachęca do włączenia się w pomoc ofiarom tragedii. - Zachęcam do wrzucenia datków do wsparcia tej zbiórki, ponieważ w tej chwili jest to bardzo, bardzo potrzebna pomoc humanitarna dla tych ofiar, które ucierpiały. Solidaryzujemy się z rodzinami, współczujemy, w tej nagłe, bardzo drastycznej sytuacji, kiedy doniesienia o dzieciach, o mamach w ciąży, o osobach starszych, to są ludzie, którzy mieszkali w budynkach, który się nagle zawalił. To są bardzo drastyczne sceny, ale jesteśmy, wspieramy, staramy się właśnie tą zbiórką dać taki promyk nadziei i wsparcia tym osobom - płynący z Polski - mówił Maciej Dubicki.

Dla Polaków Bliski Wschód jest nie tylko bliski geograficznie, ale i bliski sercu. - Od lat widzimy jak Państwo szczerze i szczodrze wpieracie, za pośrednictwem Caritas Polska, programy na Bliskim Wschodzie: czy to w Syrii, w Ziemi Świętej, czy w Jemenie, w Jordanii, czy w strefie Gazy - tych regionów i krajów jest naprawdę dużo. Cały czas można, poza dzisiejszą zbiórką w kościele, wspierać nas wchodząc na stronę caritas.pl i tam dokonać dobrowolnej wpłaty z dopiskiem POMOC, na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi, oraz wysyłając charytatywne sms-y o treści POMOC na nr 72052. Za wszystko naprawdę, bardzo serdecznie dziękujmy - dziękował Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Według ostatniego bilansu, liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wzrosła do ponad 29 tysięcy osób.

Dzięki ofiarności Polaków około 1200 ofiar trzęsienia ziemi w kilkunastu schroniskach w Aleppo w Syrii otrzymało materace.

IAR/dad

Polscy strażacy zostaną w Turcji co najmniej do czwartku

10.02.2023 15:37
Polscy strażacy zostają w Turcji co najmniej do czwartku, 16 lutego. Nadal są szanse na wydobycie żywych - poinformował w piątek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Dotąd planowano, że akcja potrwa do poniedziałku.

Polscy strażacy uratowali kolejną osobę po trzęsieniu ziemi w Turcji

11.02.2023 09:10
Polscy strażacy uczestniczący w akcji ratowniczej w Turcji wydobyli spod gruzów 12 osobę - poinformował na Twitterze Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak.

Od soboty polscy strażacy w tureckim Besni przeszukują gruzowisko w poszukiwaniu żywej osoby

12.02.2023 10:09
 - Po tym, gdy w sobotę psy zasygnalizowały, że w jednym z zawalonych budynków w Besni może się znajdować żywa osoba, polscy strażacy nieprzerwanie prowadzą poszukiwania – poinformował Jakub Siczek, oficer łącznikowy polskiej grupy ratowniczej działającej w Turcji.