Redakcja Polska

Niemcy: rosyjska artystka związana z Putinem gwiazdą festiwalu dedykowanego więźniom politycznym

17.02.2023 12:44
Budząca wiele kontrowersji rosyjska artystka operowa Anna Netrebko wystąpi podczas majowego festiwalu w Wiesbaden w Niemczech – potwierdził w tym tygodniu Teatr Miasta Wiesbaden. Artystka jest oskarżana o bliskie kontakty z rosyjskim dyktatorem Putinem. Jak podkreśla portal "Hessenschau", wydarzenie poświęcone będzie więźniom politycznym na świecie. Artyści z Ukrainy zbojkotowali wydarzenie.
Występ artystki wzbudza wiele kontrowersji
Występ artystki wzbudza wiele kontrowersjiŹródło: Twitter/ Andrij Melnyk @MelnykAndrij

Mimo krytyki i protestów, państwowy teatr w Wiesbaden podtrzymuje zaproszenie dla rosyjskiej śpiewaczki operowej. - Pani Netrebko ma ważny kontrakt, który został podpisany przez wszystkie strony - powiedział dyrektor Uwe Eric Laufenberg w poniedziałek w Wiesbaden, podczas prezentacji programu.

- Pani Netrebko nie jest niczemu winna. Nie ma nic, co moglibyśmy jej zarzucić - tłumaczył Laufenberg. - To rodzaj moralnej histerii. Gdyby każdemu, kto zrobił sobie zdjęcie z Putinem przed 24 lutego zakazano występów, polityki czy pisania, to byłoby tu bardzo pusto - dodał. Występy Netrebko zaplanowane są na 5 i 7, gdzie pojawi się w operze Verdiego "Nabucco".

Ukraińscy artyści rezygnują

Pierwotnie zaproszone do udziału zespoły ukraińskie z Charkowa i Kijowa zrezygnowały z udziału na początku lutego, uzasadniając, że "w obecnej sytuacji Ukraina nie będzie tolerować żadnej współpracy z agresorem, wspólnych wystąpień z przedstawicielami kultury rosyjskiej, ani wydarzeń, na których „promuje się” rosyjską kulturę".

Władze niemieckiej Hesji i jej stolicy – Wiesbaden - wypowiedziały się przeciwko pojawieniu się Netrebko na festiwalu. - Śpiewaczka była oskarżana o bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem już po rozpoczęciu rosyjskiej wojny na Ukrainie. Jej menedżer, Miguel Esteban, tłumaczył, że niewłaściwe jest kojarzenie sopranistki z rządem lub wojną. Zdaniem Estebana artystka wielokrotnie dystansowała się od konfliktu - przypomina "Hessenschau".

Lokalne władze odcinają się od festiwalu

Burmistrz Wiesbaden Gert Uwe Mende (SPD) wyjaśnił, że władze miasta zalecały, aby zrezygnować z angażowania Netrebko. - Chodzi o to, by stać po stronie Ukrainy w sposób rozważny, wrażliwy, z jasnym stanowiskiem - stwierdził. - Miasto nie chce wysyłać fałszywych sygnałów do kraju, który został zaatakowany z naruszeniem prawa międzynarodowego. Nie ingerujemy w wolność artystyczną, ale dystansujemy się - dodał Mende, przyznający, że w sprawie Netrebko spierano się z Laufenbergiem.

Premier Hesji Boris Rhein (CDU) zapowiedział zawieszenie patronatu nad festiwalem w geście solidarności z Ukrainą. Ten międzynarodowy festiwal, którego historia sięga 1896 roku, jest finansowany przez kraj związkowy Hesja i miasto Wiesbaden.

Netrebko do tej pory nie zdystansowała się jednoznacznie od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jesienią 2021 roku swoje 50. urodziny świętowała na Kremlu. W 2012 roku wspierała kampanię prezydencką Putina, otrzymała także honorowy tytuł "Narodowej Artystki Federacji Rosyjskiej".

W środę na swoim Twitterze wiceszef ukraińskiego MSZ Andrij Melnyk opublikował zdjęcie Netrebko – na sukience, do której przypiętą ma wstążkę św. Jerzego, widnieje rosyjskie wezwanie "Na Berlin!". "Rosyjska propaganda używa tego hasła do zastraszania Niemiec. Dlaczego tej zwolenniczce Putina wolno pojawić się w Wiesbaden?" – zapytał Melnyk, dziękując za wyrazy solidarności. 


PAP/dad

Rosyjskie lotnictwo nie będzie w stanie skutecznie walczyć w przestrzeni powietrznej Ukrainy

17.02.2023 11:20
Rosja zwiększa zaangażowanie swych sił powietrznych w wojnie z Ukrainą - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Instytut Polski w Budapeszcie był zaangażowany w działalność konspiracyjną w trakcie II wojny światowej

17.02.2023 12:20
W czasie II wojny światowej Instytut Polski w Budapeszcie również był zaangażowany w działalność konspiracyjną, wspierając m.in. kurierów tatrzańskich zapewniających łączność z okupowanym krajem - powiedziała dyrektorka instytutu Joanna Urbańska podczas czwartkowego spotkania "Polak – urodzony konspirator?".

Kremlowi coraz trudniej jest izolować rosyjskie społeczeństwo od wojny

18.02.2023 15:27
Rosyjskim władzom coraz trudniej jest izolować społeczeństwo od wojny na Ukrainie, a wraz z rosnącą liczbą zmobilizowanych znaczenia nabiera kwestia wsparcia dla nich i ich rodzin - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.