Redakcja Polska

I rocznica bohaterskiej obrony Ukrainy przed inwazją. Specjalny serwis Polskiego Radia dla Ukrainy

24.02.2023 11:58
24 lutego 2023 roku, w rocznice zbrodniczej pełnoskalowej agresji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie Polskie Radio dla Ukrainy przez cały dzień będzie nawiązywało do tego wydarzenia, do jego tragicznych skutków dla narodu ukraińskiego, ale też będzie przypominało o pomocy, która płynęła do Ukraińców z całego świata, w tym z Polski. Wobec tego nowa rozgłośnia Polskiego Radia przywoła również swoje początki, kiedy to, już w pierwszym dniu agresji, Polskie Radio ruszyło ze specjalnymi serwisami informacyjnymi w języku ukraińskim, a już od 17 marca dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy rozpoczęli nadawanie audycji Polskiego Radia dla Ukrainy, co miesiąc konsekwentnie zwiększając czas na antenie do obecnych kilkunastu godzin na dobę. 
Polskie Radio dla Ukrainy w rocznicę rosyjskiej pełnoekranowej napaści przygotowało cykl specjalnych audycji
Polskie Radio dla Ukrainy w rocznicę rosyjskiej pełnoekranowej napaści przygotowało cykl specjalnych audycji PAP/EPA/DEAN LEWINS


Wobec tego już w pasmie porannym na falach Polskiego Radia dla Ukrainy można będzie posłuchać głosów z różnych miast Ukrainy, które ucierpiały na skutek wojny. W audycji wystąpią goście z Mariupola, Kijowa, Charkowa oraz innych miast. Także opowiemy o Polakach, którzy powołali do życia stałe inicjatywy pomocy Ukraińcom, a polscy wydawcy podzielą się zdaniem o tym, czy warto dzieciom z Polski wiedzieć o wojnie. 
 
Pomiędzy 12.30 a 13.30 rozgłośnia zaproponuje swoim słuchaczom muzyczno-motywacyjną godzinną audycję legendy ukraińskiej sceny muzycznej Marii Burmaki "Ne bój się żyć". 
 
W audycji popołudniowej Polskiego Radia dla Ukrainy 24 lutego odbędzie się premiera reportażu "Dom dla każdego". Jest to opowieść o pomocy ukraińskim wojennym migrantom w Przemyślu - mieście na granicy polsko-ukraińskiej, które od pierwszych dni pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie przyjęło miliony ludzi z sąsiedniego kraju. Na przemyski dworzec kolejowy non stop przyjeżdżali pociągi, a w nich tysiące ludzi, uciekających przed wojną. 
 
Kolejnym tematem stanie będzie premiera debiutanckiej płyty "Krajeczka" - młodszej grupy zespołu "Krajka" z Przemyśla. Płyta powstała w szczególnym czasie. W Ukrainie toczy się wojna, przed którą uciekają miliony osób. Wiele z nich znalazło schronienie w Polsce. Album został nagrany także z myślą o nich. Do projektu zostały zaproszone osoby, które na skutek wojny stały się nowymi sąsiadami i sąsiadkami Polaków. Nagrań dokonano w dn. 28 – 30. 08. 2022 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
 
Na kwadrans przed 21.00 na antenie zjawi się specjalna edycja "Dialogów poetyckich", czyli audycji poświęconych polskiej i ukraińskiej poezji. W tym szczególnym dniu będzie to poezja obecnej wojny. 
 
Natomiast wieczorem, pomiędzy 21.00 a 23.00, na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy zabrzmią "Piosenki wsparcia", czyli muzyczna audycja poświęcona piosenkom polskich artystów o walce Ukrainy z rosyjskim agresorem ("Buczy" Pidżamy Porno, "Myślę o tobie w zimną noc" Budki Suflera, Hiroszyma etc). Oprócz tego słuchacze będą mogli dowiedzieć się o tomiku poetyckim "Radio wojna" Daryny Hladun. Rozmowie z poetką będą towarzyszyły piosenki ukraińskiego rapera Skofka. 
 

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

"Jest kluczowym sojusznikiem". Sekretarz generalny NATO chwali Polskę

24.02.2023 10:48
Chciałbym pochwalić Polskę za to, że jest kluczowym sojusznikiem i wiodącym krajem w udzielaniu wsparcia Ukrainie - powiedział w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Jasny sygnał dalszego wsparcia". Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

24.02.2023 11:30
W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kijowa, gdzie złożył wieniec przy ścianie pamięci poległych. Szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ma też poinformować o przekazaniu Ukrainie pierwszych czołgów Leopard.