Redakcja Polska

W kwietniu pierwsze używane Abramsy mają być już w Polsce. Chodzi o 116 czołgów

08.03.2023 14:41
Pierwsze ze 116 używanych czołgów Abrams dla Polski zostaną dostarczone w kwietniu – poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. "Trwają przygotowania do przekazania pierwszych ze 116 zamówionych dla Wojska Polskiego czołgów Abrams. Już w kwietniu trafią do Polski pierwsze egzemplarze" – poinformował Mariusz Błaszczak na Twitterze.
Czołg M1A1 Abrams w malowaniu polskich wojsk pancernych
Czołg M1A1 Abrams w malowaniu polskich wojsk pancernychŹódło: twitter/@mblaszczak/Mariusz Błaszczak

Na początku stycznia została podpisana umowa na 116 czołgów M1A1 Abrams, kupowanych przez Polskę obok wozów w najnowszej wersji. Kontrakt wartości 1,4 mld dolarów (z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach pomocy wojskowej, której podstawa są przepisy o dodatkowym wsparciu w związku z wojną w Ukrainie) dotyczy także dostaw 12 wozów zabezpieczenia technicznego, 8 mostów towarzyszących, 6 wozów dowodzenia i 26 warsztatów na podwoziu Humvee, szkolenia i wsparcie logistyczne.

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023- 2024 r. Czołgi dla Polski, które wcześniej były uzbrojeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami. Umowę o dostawach amunicji wyłączono do odrębnych negocjacji.

Czołgi M1A1 Abrams zostaną przekazane wcześniej niż zakupione wcześniej przez Polskę wozy w najnowszej wersji M1A2 SEPv3, dzięki czemu przezbrajanie Wojsk Lądowych w czołgi Abrams ma się rozpocząć w tym roku. Zakup starszych wozów ma pozwolić odbudować potencjał brygad pancernych i zmechanizowanych po przekazaniu czołgów walczącej Ukrainie, a także zwiększyć potencjał polskich Wojsk Lądowych.

Czołgi M1A1 znajdą się na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu ub. r. roku 250 czołgów M1A2 SEPv3, kupionych za 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.

W ubiegłym roku, na podstawie odrębnego porozumienia, Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych przetransportowały do Polski 28 czołgów M1A2 SEPv2 Abrams oraz instruktorów, którzy szkolą polskie załogi w Akademii Abrams, założonej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.


PAP/dad

Mariusz Błaszczak dla hiszpańskiego "La Razon": Polska pomaga Ukrainie na niespotykaną skalę

08.03.2023 10:59
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały od Polski pomoc wojskową, humanitarną i dyplomatyczną na niespotykaną skalę - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla madryckiego dziennika "La Razon".

Raport "Nadzieja w czasie kryzysu: Rok pomocy UNICEF dla dzieci i rodzin w Polsce, które uciekły przed wojną w Ukrainie"

08.03.2023 12:40
Powstałe w marcu ubiegłego roku Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce podsumowuje rok działalności.

Siły ukraińskie zestrzeliły z polskiego "Pioruna" rosyjski Su-25 w okolicy Bachmutu

08.03.2023 16:17
Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy Su-25 w okolicy Bachmutu w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy.