Polskie Radio
Section05
UNICEF

TYLKO U NAS Setki tysięcy dzieci-żołnierzy na całym świecie. "Ofiary niezwykłej brutalności"

12 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy. Według szacunków UNICEF do bycia żołnierzami zmuszanych jest około 300 tysięcy dzieci w ponad 20 krajach. Nawet 40 proc. z nich to dziewczęta. - Szacuje się, że 420 mln dzieci - prawie jedna piąta - żyje w strefach różnych konfliktów zbrojnych - wskazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik UNICEF Polska Jan Bratkowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UNICEF Amnesty International dzieci dzieciństwo dziecko przemoc konflikty międzynarodowe

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Ewa Curie wspomnienie Francja POLSKA Stany Zjednoczone II wojna światowa dziennikarstwo reportaż biografia UNICEF NATO

ЮНІСЕФ: «У справі допомоги біженцям перед нами стоїть ще багато викликів»

В Бюро ЮНІСЕФ у справах реагування на потреби біженців у Варшаві говорять, що готуються до різних розвитків ситуаціЇ
Zobacz więcej na temat:  війна Росії в Україні Польща-Україна UNICEF біженці з України українці у Польщі

Konferencja UNICEF. Pierwsza dama: rosyjscy agresorzy uprowadzili tysiące dzieci, to one cierpią najbardziej

- Rany i śmierć są udziałem tysięcy ukraińskich żołnierzy, ale także ludności cywilnej, w tym dzieci. To one są najbardziej niewinnymi ofiarami tej wojny i to one cierpią najbardziej - mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas konferencji UNICEF. Udział wzięły w niej także dzieci, które przyjechały do Polski z terenów objętych wojną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda uchodźcy dzieci UNICEF wojna na Ukrainie wojna 2023 POLSKA społeczeństwo

Wojna zagraża przyszłości całego pokolenia ukraińskich dzieci. Zatrważające dane UNICEF-u

11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów chłopców i dziewcząt - ocenił we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, 24 stycznia, podkreślono, że konflikt wydłuża okres edukacji przerwanej z powodu COVID-19 i zwiększa go tym samym do ponad ośmiu lat dla dzieci na wschodzie kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT dzieci ONZ UNICEF Ukraina wojna na Ukrainie