Polskie Radio
Section05
UNICEF

ЮНІСЕФ: «У справі допомоги біженцям перед нами стоїть ще багато викликів»

В Бюро ЮНІСЕФ у справах реагування на потреби біженців у Варшаві говорять, що готуються до різних розвитків ситуаціЇ
Zobacz więcej na temat:  війна Росії в Україні Польща-Україна UNICEF біженці з України українці у Польщі

Konferencja UNICEF. Pierwsza dama: rosyjscy agresorzy uprowadzili tysiące dzieci, to one cierpią najbardziej

- Rany i śmierć są udziałem tysięcy ukraińskich żołnierzy, ale także ludności cywilnej, w tym dzieci. To one są najbardziej niewinnymi ofiarami tej wojny i to one cierpią najbardziej - mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas konferencji UNICEF. Udział wzięły w niej także dzieci, które przyjechały do Polski z terenów objętych wojną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda uchodźcy dzieci UNICEF wojna na Ukrainie wojna 2023 POLSKA społeczeństwo

Wojna zagraża przyszłości całego pokolenia ukraińskich dzieci. Zatrważające dane UNICEF-u

11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów chłopców i dziewcząt - ocenił we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, 24 stycznia, podkreślono, że konflikt wydłuża okres edukacji przerwanej z powodu COVID-19 i zwiększa go tym samym do ponad ośmiu lat dla dzieci na wschodzie kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT dzieci ONZ UNICEF Ukraina wojna na Ukrainie

В Білостоці з'явився хаб «Спільно» для біженців з України та іноземців з інших країн

Центр організовуватиме культурно-освітні заходи для дітей та дорослих, також там можна буде отримати юридичну чи психологічну допомогу
Zobacz więcej na temat:  UNICEF біженці з України Польща-Україна

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Ewa Curie wspomnienie Francja POLSKA Stany Zjednoczone II wojna światowa dziennikarstwo reportaż biografia UNICEF NATO

Wyczyn na miarę Forresta Gumpa. Polak przebiegnie świat dookoła

Tomasz Drybała, na co dzień żyjący w Londynie krośnianin i pasjonat biegania, pod koniec sierpnia podejmie nie lada wyzwanie – podobnie jak tytułowy bohater kultowego filmu "Forrest Gump", ma zamiar obiec świat dookoła. O zaplanowanej na 40 miesięcy biegowej wyprawie ze szczytnym celem w tle opowiedział w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim w audycji "Biegam, bo lubię".
Zobacz więcej na temat:  Trójka bieganie zdrowie STYL ŻYCIA Krzysztof Łoniewski pomoc maratony Londyn UNICEF

Edukacja dzieci z Ukrainy. Szef MEiN: przygotowania na rozmaitych płaszczyznach

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz przedstawiciel Unicef Rashed Mustafa podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie pomocy ukraińskim dzieciom przebywającym w Polsce. Szef resortu edukacji powiedział, że dzięki nawiązanej współpracy ukraińska młodzież, która od 1 września będzie uczyć się w Polsce, będzie mogła się lepiej przygotować do nowego roku szkolnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ukraina uchodźcy UNICEF Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja

TYLKO U NAS Dzieci Ukrainy. Rosjanie zgotowali im piekło

11-letnia Oleńka przebywa w szpitalu. Szczęka dziewczynki i część jej języka są uszkodzone, ale lekarze liczą na przywrócenie jej zdrowia, choć blizna po torturach na zawsze pozostanie. 15-letni Maksym został zastrzelony z przejeżdżającego rosyjskiego czołgu. 14-letni Jura ocalał z masakry w Buczy tylko dlatego, że gdy leżał nieprzytomny, dobijająca kula rosyjskiego żołnierza przestrzeliła kaptur jego bluzy. 9-letnia Nadia zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w miejscowości Morylubiwka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 dzieci UNICEF zbrodnie wojenne przemoc

Варшавська мерія підписала угоду з ЮНІСЕФ про реагування на нагальні потреби біженців у Польщі

«Варшава та ЮНІСЕФ хочуть співпрацювати і зробити так, щоб діти, яких ми приймаємо, отримували належний догляд та мали доступ до всіх необхідних державних послуг», – запевнив президент Варшави Рафал Тшасковський
Zobacz więcej na temat:  UNICEF Польща Варшава біженці з України

tylko u nas Ukraińskie dzieci w Polsce. Nie wszyscy z rodzicami

- Słyszymy rozdzierające serca historie o ojcach (lub rodzinach) przybywających z dziećmi na granicę i przekazujących je straży granicznej. Ojcowie (lub rodziny) tych dzieci zostają na Ukrainie. Liczba takich przypadków nie została jednak jeszcze dokładnie określona przez władze państw sąsiadujących z Ukrainą – informuje portal polskieradio24.pl Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci pomoc UNICEF SOS Wioski Dziecięce Polskie Radio 24 POLSKA