Polskie Radio
Section05
UNICEF

Jak respektujemy prawa dziecka na co dzień?

– Konwencja ta jest dla nas drogowskazem, wskazującym kierunek działań naszej organizacji. W trakcie takich rocznic nie ograniczamy się do celebrowania, ale też staramy się wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość i zastanowić się, co możemy robić jako społeczeństwo, żeby prawa dziecka były respektowane – mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska w 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ międzynarodowej Konwencji o prawach dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Pruchnicka dzieci wychowanie UNICEF literatura dziecięca społeczeństwo

Dyskusja wokół "okien życia"

"Okna życia" to miejsca, w których rodzice mogą zostawić dziecko, jeśli czują, że nie mogą się nim zajmować. Według danych, istnieje w Polsce ok. 70 takich miejsc i powstają wciąż nowe. Mówili o tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja dr Jacek Lisawa – lekarz współpracujący z "oknem życia" przy ul. Hożej w Warszawie, s. Barbara Król – opiekunka "okna życia", ks. Kamil Chojnacki – dyrektor praskiego Caritasu, który jest współinicjatorem powstania "okien życia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 UNICEF dziecko adopcja rodzina

Dzień Migranta i Uchodźcy. "Pomaganie nie jest łatwe"

Po raz 104. obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W orędziu z okazji tego dnia papież Franciszek podkreślał, że grzechem jest godzenie się na to, by lęki przed przybyszami "szkodziły szacunkowi i wielkoduszności oraz podsycały nienawiść i odrzucenie". O pomaganiu innym mówili w audycji Gorący Temat Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska i prof. Ryszard Cichocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  migracja uchodźcy imigranci w Europie UNICEF

Blisko 264 milionów dzieci na świecie nie pójdzie do szkoły

Według danych UNICEF, blisko 264 miliony dzieci w wieku szkolnym nie zacznie nauki w rozpoczynającym się roku szkolnym. Wiele dzieci pozostaje poza systemem edukacji ponieważ muszą pracować albo mają szkołę daleko od domu. Ale jednym z głównych powodów są toczące się wojny i konflikty. O problemach z edukacją w Polskim Radiu 24 mówił Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 UNICEF szkoła Afryka dzieci Bliski Wschód Syria Aleppo