Redakcja Polska

Pierwsze cztery myśliwce MIG-29 poleciały na Ukrainę. Za sterami ukraińscy piloci

24.03.2023 10:32
Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował, że pierwsze 4 z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców Mig-29 opuściły już terytorium Słowacji. Za sterami siedzieli ukraińscy piloci.
Słowackie MiGi pilotowane przez ukraińskich pilotów
Słowackie MiGi pilotowane przez ukraińskich pilotówŹródło: Kadr z filmu/Twitter/NEXTA

Jarosław Nad’ podziękował wszystkim zaangażowanym w proces przekazywania myśliwców. Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach pozostałe samoloty zostaną przekazane Ukrainie. Podkreślił, że z przyczyn operacyjnych nie udzieli dalszych wyjaśnień.

- Słowacja stoi po właściwej stronie i tym gestem jako państwo zapisaliśmy się wielkimi literami we współczesnej historii świata - oznajmił. Dodał, że rząd nadal będzie pomagać ratować ludzkie życie, zagrożone z jakiegokolwiek powodu. "Robimy to, co trzeba, bo to Rosja napadła na Ukrainę, jest na jej terytorium i to Rosja natychmiast może zakończyć wojnę, wycofując wojska" - napisał Nad‘.

Według słowackich mediów samoloty wystartowały z wojskowego lotniska Sliacz w pobliżu Bratysławy krótko po godz. 12. Pilotom towarzyszyli mechanicy, którzy dokonywali niezbędnych napraw przed startem.

Za przekazane myśliwce słowackie siły zbrojne dostały od Stanów Zjednoczonych atrakcyjną ofertę zakupu 12 śmigłowców Viper. Częścią transakcji mają być nowoczesne rakiety oraz szkolenie pilotów i mechaników.

 

PAP/dad

Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy

23.03.2023 17:09
Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Taką informację uzyskała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W poniedziałek porozumienie w sprawie wspólnych zamówień podpisało 17 unijnych krajów plus Norwegia. Polska, jak tłumaczyli dyplomaci, musiała sfinalizować procedury krajowe.

Media: mieszkańcom osiedla, które odwiedził Putin w okupowanym Mariupolu, grozi wysiedlenie

23.03.2023 17:38
Niektórym mieszkańcom osiedla, które odwiedził Władimir Putin w Mariupolu, zniszczonym przez Rosjan i okupowanym mieście na południu Ukrainy, grozi wysiedlenie - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Wiorstka, powołując się na lokatorów.

Jeszcze w tym roku wielozadaniowe śmigłowce AW149 trafią do Wojska Polskiego

24.03.2023 11:26
Do końca 2023 roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.