Redakcja Polska

Ukraińska armia otrzyma 15 zestawów przeciwlotniczych Viktor. Złożyli się na nie Czesi

30.03.2023 14:54
Ukraińska armia otrzyma 15 mobilnych zestawów przeciwlotniczych Viktor. To kolejny sprzęt zakupiony dzięki prowadzonej w Czechach zbiórce pod hasłem "Prezent dla Putina". Jej organizatorzy poinformowali, że sprzęt wyjeżdża na front.
Zestaw Viktor na podwoziu toyoty
Zestaw Viktor na podwoziu toyotyŹródło: Darek pro Putina/Twitter

Zestaw tworzy para karabinów maszynowych zamontowanych na pickupie o wzmocnionym zawieszeniu. Viktory służą głównie do zestrzeliwania dronów i śmigłowców, ale mogą być wykorzystywane także do ostrzeliwania celów naziemnych. Na 15 pojazdów tego typu zebrano w Czechach prawie cztery miliony euro.

Wspierana przez czeskie ministerstwo obrony i ambasadę Ukrainy w Pradze kampania "Prezent dla Putina" przyniosła dotąd niemal 18 milionów euro. Kolejnym sprzętem, który otrzyma ukraińska armia, ma być samobieżna wyrzutnia rakietowa RM-70. Wcześniej ufundowano drony i zmodernizowany czołg T-72.

W ramach kampanii zbierano pieniądze także na szkolenia ukraińskich żołnierzy i ratowników oraz kursy czeskiego języka migowego dla niesłyszących uchodźców z Ukrainy.


IAR/dad

Dramatyczna sytuacja rodzin na Ukrainie. Wolontariusze: dzieci miesiącami żyją w piwnicach

30.03.2023 12:13
"The Guardian" podał, że w pobliżu frontu nadal przebywają tysiące ukraińskich dzieci. Z kolei pomagający wolontariuszom cywile relacjonują, że nie wszyscy mieszkańcy przyfrontowych miast Ukrainy zdecydowali się na ewakuację; niektóre rodziny zostały i miesiącami ukrywają swoje dzieci w piwnicach, by nie wpadły w ręce Rosjan.

Polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Zapadła decyzja

30.03.2023 13:23
Polscy rolnicy dostaną 29,5 miliona euro z unijnego budżetu za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zasiadający w tak zwanym Komitecie Zarządzającym zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał na Twitterze, że z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie pakietu.