Redakcja Polska

Wkrótce ma rozpocząć się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Abrams

21.04.2023 13:13
W najbliższych tygodniach Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji czołgów Abrams - poinformowała w piątek agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA.
Wkrótce szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Abrams
Wkrótce szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów AbramsTwitter/@MON_GOV_PL

Decyzja została podana do wiadomości w momencie, gdy ministrowie obrony około 40 państw spotykają się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, aby skoordynować kolejne dostawy broni dla kraju odpierającego inwazję Rosji.

Według agencji AP, 31 Abramsów zostanie przywiezionych do bazy szkoleniowej Grafenwoehr w RFN pod koniec maja, a ukraińscy wojskowi rozpoczną szkolenie kilka tygodni później. Potrwa ono ok. 10 tygodni.

Abramsy na Ukrainę

Czołgi Abrams wykorzystywane do szkolenia nie będą jedynymi, jakie zostaną przekazane Ukrainie do walki z Rosją. Kolejnych 31 czołgów M1-Abrams jest obecnie modernizowanych w Stanach Zjednoczonych i trafią na linię frontu, gdy będą gotowe do użycia.

Według zamierzeń władz USA, jakie ujawniły źródła agencji AP, w momencie, gdy modernizowane obecnie czołgi będą gotowe, ukraińscy żołnierze mają być już wyszkoleni do ich obsługi. W treningu weźmie udział ok. 250 Ukraińców - część z nich będzie się uczyć obsługi czołgów, a część ich naprawy i konserwacji.

Możliwe jest również, że po pierwszych 10 tygodniach, zostanie przeprowadzone dodatkowe szkolenie dotyczące działań bojowych i manewrowania czołgami. 


PAP/dad


Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie USA Abrams

Niemiecki biznes zarobił miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę

21.04.2023 10:21
Książka "Nazistowscy miliarderzy" Davida de Jonga opisująca historie niemieckich bogatych rodów, które stoją za takimi korporacjami jak m.in. BMW, Porsche czy Dr. Oetker dowodzi, że ci ludzie zarabiali miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę. "W Trzeciej Rzeszy wszyscy oni należeli do NSDAP, do SS albo do obu tych organizacji" - pisze o niemieckich bogaczach autor publikacji, holenderski dziennikarz. Książka ukaże się także w Polsce.

Rosyjski myśliwiec "zgubił" bombę nad własnym miastem. Doszło do wybuchu, są ranni

21.04.2023 11:05
Rosyjski myśliwiec Su-34 w czwartek wieczorem zgubił bombę nad leżącym przy granicy z Ukrainą rosyjskim miastem Biełgorod; dwie osoby są ranne - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Pięć osób rannych w wypadku podczas ucieczki tzw. kuriera przed Strażą Graniczną

21.04.2023 11:34
Pięć osób – polski kierowca i czterech Syryjczyków, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią – trafiło do szpitala po wypadku samochodu prowadzonego przez tzw. kuriera nielegalnych migrantów, który koło Białowieży uciekał przed kontrolą Straży Granicznej.