Redakcja Polska

Kaliningrad będzie Królewcem. Waldemar Buda: nie chcemy w Polsce rusyfikacji

10.05.2023 11:38
Nie chcemy w Polsce rusyfikacji, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym języku Kaliningradu na Królewiec - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Polska wraca do tradycyjnego nazewnictwa, związanego z polską historią i dziedzictwem kulturowym - wskazało ministerstwo.
Obwód kaliningradzki. Rosyjska eksklawa
Obwód kaliningradzki. Rosyjska eksklawashutterstock.com/Tsuguliev

Na kwietniowym posiedzeniu Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działająca przy Głównym Geodecie Kraju uchwaliła, że dla miasta Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec, a dla obwodu kaliningradzkiego, obwód królewiecki. Uchwała weszła w życie z dniem jej opublikowania na stronie internetowej Komisji, czyli 9 maja br.

Jak podało MRiT w informacji przekazanej PAP, zmiana nazwy była inicjatywą samorządowców, popartą wnioskiem ministra rozwoju i technologii. Pozytywną opinię wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort podkreślił, że Polska wraca do tradycyjnego nazewnictwa, związanego z naszą historią i dziedzictwem kulturowym. Zmiana na charakter symboliczny i nie odnosi się do przynależności państwowej obwodu królewieckiego - zaznaczyło ministerstwo.

Wskazało, że zmiana nie wprowadza nowych obowiązków dla przedsiębiorców ani konieczności aktualizowania dokumentów. Nazwa Królewiec będzie uwzględniana na mapach – dodał resort.

"Nie chcemy w Polsce rusyfikacji"

Nie chcemy w Polsce rusyfikacji i dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwody kaliningradzkiego. Nazewnictwa nam narzuconemu i sztucznemu, które nie jest związane z naszą historią. Fakt nazwania dużego miasta położonego blisko naszej granicy imieniem M.I. Kalinina, czyli zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji o masowym wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 r., budzi w Polakach negatywne emocje - podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dodał, że rosyjska nazwa miasta jest sztucznym tworem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem. - Wydarzenia związane z rosyjskim napadem na Ukrainę, narzucanie tzw. ruskiego miru, prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej - to wszystko sprawia, że musimy inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersje i niespotykających się w Polsce z akceptacją - stwierdził minister rozwoju.

Zamek u ujścia Pregoły

MRiT przypomniało, że Królewiec został zbudowany wokół zamku wzniesionego w 1255 r. przez Krzyżaków u ujścia Pregoły. Zamek ten nazwano Coningsberg, czyli Królewska Góra, na cześć króla Czech – Przemysła II Ottokara, który stanął na czele wojsk krzyżackich podczas ich wyprawy przeciwko Prusom.

Miasto po litewsku tradycyjnie nazywane jest Karaliaučius, po łotewsku Karalaučiem, po czesku Královec, zaś jego historyczna rosyjska nazwa to Korolewiec.

Królewiec wchodził w skład Państwa Zakonnego przez niemal 300 lat, potem przez ponad 400 lat znajdował się w granicach Prus i Niemiec. Przez 190 lat Królewiec był zależny od Polski, gdy tereny te były polskim lennem. Po drugiej wojnie światowej miasto weszło w skład ZSRR (a w jej składzie do Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej), zaś w 1946 r. władze moskiewskie zmieniły mu nazwę na Kaliningrad, która w Rosji obowiązuje do tej pory.

Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działa przy Głównym Geodecie Kraju. W jej skład wchodzą specjaliści z dziedziny: geografii, historii, językoznawstwa i kartografii. Od 12 sierpnia 2021 r. nadzór nad Komisją wraz z Głównym Geodetą Kraju pełni minister rozwoju i technologii.


PAP/dad

Szef MON: jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie

10.05.2023 10:58
Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w ciągu dwóch lat stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie - powiedział w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Mariusz Błaszczak. Jak dodał wicepremier i szef MON, będzie to Wojsko Polskie, które w ten sposób odstraszy agresora.

Wypadek autokaru w Niemczech. Konsul RP w Berlinie: większość poszkodowanych została już wypisana ze szpitali

10.05.2023 11:33
"Wypadek polskiego autokaru na A12 - 9.05. Większość poszkodowanych została już wypisana ze szpitali", napisał w środę rano na Twitterze konsul RP w Berlinie Marcin Król. We wtorek w wypadku w Brandenburgii poszkodowane zostały 53 osoby.