Redakcja Polska

Ukraińskie wojska prą naprzód w Bachmucie. Rosja traci kolejne pozycje

19.05.2023 11:00
Eksperci twierdzą, że Ukraińcy przejęli taktyczną inicjatywę w Bachmucie. Od kilku dni ukraińskie wojsko przesuwa tam swoje pozycje w głąb terytorium zajmowanego przez Rosjan.
Ukraińscy żołnierze na froncie
Ukraińscy żołnierze na froncieSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Jednocześnie rosyjska armia nie rezygnuje z powietrznych ataków na ukraińskie miasta. W nocy dronami został zaatakowany Kijów. W nocy w wielu obwodach Ukrainy ogłaszano alarmy bombowe. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie drony atakujące stolicę.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii Natalia Humeniuk poinformowała, że niespokojnie było też w południowych obwodach. Rosjanie z okrętów na Morzu Czarnym wystrzelili rakiety Kalibr. Trzy udało się strącić nad obwodem mikołajowskim.

Są też trafienia w zakład przemysłowy w Krzywym Rogu. Jedna osoba została tam ranna. W nocy ukraińskie media donosiły też o wybuchach słyszanych na zachodzie kraju - we Lwowie, Łucku i obwodzie rówieńskim.

Posłuchaj
00:55 Ukraińcy przejęli inicjatywę w Bachmucie.mp3 Ukraińcy przejęli inicjatywę w Bachmucie - Paweł Buszko (IAR)

Tymczasem analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną oceniają, że w Bachmucie ukraińskie wojsko osiąga ważne taktyczne sukcesy. Choć szturmy nie są początkiem dużej kontrofensywy, to jednak oznaczają przejęcie przez Ukraińców inicjatywy. W ostatnich dniach Ukraińcy wyzwolili ponad 20 kilometrów kwadratowych terytoriów na przedmieściach Bachmutu. O wyzwoleniu kolejnych kilku kilometrów poinformowała wczoraj 3 samodzielna brygada szturmowa.

Rosja traci inicjatywę

Ograniczony charakter działań ofensywnych najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera w samym Bachmucie na tle lokalnych kontrofensywnych ukraińskich operacji wskazuje na utratę przez Rosję inicjatywy w tym rejonie - pisze ISW.

Analitycy podkreślają, że założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i rosyjscy "blogerzy wojskowi" związani z tą najemniczą firmą oskarżają rosyjskie siły konwencjonalne o wojskowe porażki wokół Bachmutu i w samym mieście. To z kolei wywołuje niezadowolenie u części rosyjskich ultranacjonalistów, którzy oskarżają Prigożyna o wykorzystywanie walk o Bachmut do zaspokojenia osobistych ambicji.


IAR/PAP/PR24/dad

Prezydent Andrzej Duda: Rosja musi przegrać wojnę i zrozumieć, że wolny świat jest silny

18.05.2023 12:08
Rosja musi przegrać wojnę w Ukrainie i musi zrozumieć, że zjednoczony, wolny świat jest silny i będzie się sprzeciwiał jej imperialistycznej polityce - mówił w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że celem Polski powinno być zapewnienie Ukrainie wstąpienia do Unii Europejskiej i NATO.

"Rosja nie potrzebuje pokoju, Rosja potrzebuje czasu". Zełenski przemówił na konferencji "Strategic Ark"

18.05.2023 12:46
- Nie mamy prawa dać się zwieść, gdy Rosja będzie mówiła o "pokoju i dyplomacji" - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który połączył się zdalnie z konferencją "Strategic Ark" Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Warszawie spotkali się politycy, eksperci i dowódcy wojskowi z całego świata, aby dyskutować o zagrożeniach na arenie międzynarodowej.

Mesko rozpoczęło współpracę przy produkcji amunicji z ukraińską ARTeM

18.05.2023 16:29
Polski producent uzbrojenia Mesko S.A. oraz ukraińska firma ARTeM rozpoczęły realizację umowy w sprawie amunicji czołgowej 125 mm. Inżynierowie z obu firm zapoznali się z technologami wytwarzania tego typu amunicji stosowanymi przez spółki, a także przedstawili swoje doświadczenia w tym zakresie. Omówili również kwestię transferu technologii i łańcuchów kooperacji przy produkcji amunicji czołgowej przeznaczonej dla ukraińskiej armii - poinformowała polska spółka.