Redakcja Polska

Zaginął naczelny dowódca wojsk Ukrainy? "Rosjanie to wymyślili"

21.05.2023 09:57
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że Rosjanie wymyślili historię o zaginięciu Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego, aby obniżyć morale ukraińskich żołnierzy, broniących Bachmutu w obwodzie donieckim.
Gen. Załużny (drugi z prawej) podczas spotkania z dowódcami z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i NATO
Gen. Załużny (drugi z prawej) podczas spotkania z dowódcami z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i NATOt.me/CinCAFU/389

Walki o Bachmut nie ustają - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińska armia zaznacza, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili siedem nalotów rakietowych i 70 z powietrza, 48 razy ostrzelali rakietami pozycje wojsk Ukrainy i obszary zamieszkane.

- Rosjanie wypuścili informację o rzekomym zaginięciu naszego głównodowodzącego Walerija Fiodorowicza Załużnego. Głównodowodzący jest na miejscu. Wykonuje swoją pracę. Właśnie rozmawialiśmy - oświadczyła Malar.

Jej zdaniem jest to typowa technologia informacyjna, mająca na celu zdemoralizowanie ukraińskiej armii. - Czas działania tego jest bardzo krótki - od kilku godzin do jednego dnia. Ponieważ informacje są łatwe do sprawdzenia.

- Moment rozprzestrzeniania tych informacji się jest jasny - szczyt napięcia w Bachmucie, kiedy nawet kilku zdemoralizowanych żołnierzy z naszej strony ułatwi im sytuację. Właściwie dlatego pojawiła się masa przedwczesnych doniesień o "przejęciu" Bachmutu - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy.

Po południu Malar poinformowała, że "sytuacja jest krytyczna" w Bachmucie, ale ukraińskie wojska nadal utrzymują obronę, kontrolując niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne.


PAP/dad

W porcie w Gdyni zacumował włoski niszczyciel "Caio Duilio". Wzmocni obronę przeciwlotniczą Polski

20.05.2023 14:27
Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy "Caio Duilio" z silnym uzbrojeniem. Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Z kolei szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

20.05.2023 16:27
W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.