Polskie Radio
Section05
wydatki

Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych

Polscy konsumenci nadal sporo kupują, ale są to towary zdecydowanie tańsze, nabywane w mniejszych ilościach ale częściej, wykorzystują wszelkie możliwe promocje. Nadal istotnie poziom popytu poprawiają uchodźcy z Ukrainy, co nieco zaburza obraz zachowań polskich konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja tarcza antyinflacyjna konsument wydatki wynagrodzenia

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

Wicekanclerz Niemiec chce wydać z budżetu 400 tys. euro na... fotografa. Doniesienia "Bilda"

Niemieckie ministerstwo gospodarki chce przeznaczyć 400 tys. euro na zatrudnienie fotografa dla wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni). Umowa miałaby być zawarta na okres do czterech lat, a główne zadanie fotografa to towarzyszenie ministrowi podczas wyjazdów zagranicznych, krajowych oraz na spotkaniach w Berlinie - opisuje portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT Europa polityka pieniądze wydatki społeczeństwo media

"To odpowiedzialny i ambitny projekt na trudne czasy". Minister finansów prezentuje założenia budżetowe

To odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy, który stanowi odpowiedź rządu na sytuację geopolityczną i uwarunkowania makroekonomiczne - powiedziała w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Sejm Ministerstwo Finansów debata wydatki dochody finanse publiczne

Dobra sytuacja finansowa samorządów po I półroczu. "Wykonanie budżetów przebiega według planów"

Nadwyżka operacyjna samorządów, czyli różnica między ich bieżącymi dochodami a wydatkami po I półroczu 2022 r. wyniosła blisko 20,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zadłużenie samorządów na koniec II kwartału 2022 r. wyniosło 87,4 mld zł, co stanowi spadek o 3,72 mld zł w porównaniu do IV kwartału 2021 r., kiedy było na poziomie 91,1 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd finanse publiczne Ministerstwo Finansów budżet dochody wydatki

Eksperci: budżet państwa ma się nieźle, ale planowane wydatki mogą pochłonąć całą nadwyżkę

Obecna sytuacja budżetu jest dobra. W zwykłych okolicznościach nadwyżka mogłaby być uznana za wystarczającą. Jednak w drugiej połowie roku pojawią się większe wydatki, związane z polityką energetyczną czy z wynagrodzeniami, które ją w całości pochłoną. Trzeba też pamiętać, że mniejsze będą wpływy z obniżonego PIT - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy szara strefa budżet Polski Ministerstwo Finansów dochody wydatki

Czy Polacy skracają wakacje w kraju? Zobacz analizę eksperta

W tym roku z powodu wzrostu cen pokoi hotelowych, goście zaczęli skracać swoje pobyty. Standardowy wyjazd to 3-4 dni, a w latach 2020-2021 było to ok. 7 dni - informuje Grzegorz Kaleta z międzynarodowej firmy CBRE zarządzającej nieruchomościami. Z powodu tego trendu na Mazurach wolnych jest 35-40 proc. pokoi, a w Trójmieście obłożenie sięga ok. 70 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka wakacje wydatki podróże społeczeństwo

Na co wydamy pieniądze tego lata? Raport Związku Banków Polskich

Choć w dobie inflacji dwa razy oglądamy każdą złotówkę, wakacje spędzimy głównie w kraju – to wnioski z raportu dotyczącego letnich wydatków Polaków przygotowany przez Związek Banków Polskich. Z dokumentu wynika, że lato ponownie będzie okresem wzmożonych wydatków i to nie tylko na wypoczynek. Na co jeszcze będziemy wydawać  pieniądze tego lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA wakacje lato finanse pieniądze wydatki inflacja pandemia lockdown turystyka