Polskie Radio
Section05
wydatki

Coraz mniej osób narzeka na problemy finansowe. Pieniądze inwestujemy w remonty i wyposażenie mieszkań

Kryzysowy rok 2020 okazał się rekordowy dla branży AGD. Na wyposażenie kuchni i łazienek wydaliśmy ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pokrywa się to z danymi Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, według których ubyło osób deklarujących, że ma problemy, by związać koniec z końcem. Na brak pieniędzy na bieżące wydatki w 2020 r. wskazywało 41 proc. respondentów, wobec 47 proc. w roku poprzednim.
Zobacz więcej na temat:  wydatki konsumeryzacja inwestycje oszczędności długi GOSPODARKA

"Przełomowy instrument finansowy". Rośnie zainteresowanie wspólnymi obligacjami Unii Europejskiej

Jesienią 2020 roku Unia Europejska po raz pierwszy sprzedała swoje obligacje za 17 mld euro. Było to historyczne wydarzenie stanowiące początek obecności UE na rynku papierów dłużnych. Popyt zgłoszony na obligacje w ramach zeszłorocznej emisji osiągnął 233 mld euro wielokrotnie przekraczając zapotrzebowanie na fundusze. Na tym jednak nie koniec. UE ma zamiar kontynuować wspólne zadłużanie się krajów członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes administracja publiczna wydatki COVID-19 pandemia

Pandemia pomaga bogatym. Rośnie rozwarstwienie społeczne na świecie

Światowi miliarderzy "radzili sobie nadzwyczaj dobrze" podczas pandemii koronawirusa, powiększając swoje i tak już ogromne fortuny do rekordowego poziomu 10,2 bilionów dolarów. Raport szwajcarskiego banku UBS wykazał, że miliarderzy zwiększyli swój majątek o ponad jedną czwartą (27,5 proc.) w szczytowym momencie kryzysu, od kwietnia do lipca 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes wydatki COVID-19 pandemia

Walka ze smogiem trwa. Poznaj podstawy działania programu "Czyste powietrze"

- Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli jakość środowiska i czyste powietrze - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Świętochłowicach. Dodał, że dobrej jakości powietrze nie może być dobrem rzadkim. Premier podkreślił podczas wystąpienia, że troska o czyste środowisko i czyste powietrze to jeden z filarów nowej rzeczywistości, nowego ładu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja publiczna wydatki smog powietrze miasto wieś

Rządy ratują gospodarkę. Odpowiedź fiskalna na kryzys związany z COVID-19

Szacuje się, że pandemia spowoduje straty w wysokości 4 procent światowego PKB, czyli 3 biliony dolarów amerykańskich. Pocieszające jest, że kraje wyciągnęły wnioski z ostatniego globalnego kryzysu finansowego z lat 2009-2011 co do zestawu narzędzi i niezbędnych działań politycznych podjętych w celu ratowania gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes administracja publiczna wydatki COVID-19 pandemia