Polskie Radio
Section05
wydatki

RELACJA Z BRUKSELI Zerowy VAT na żywność. Minister pracy wskazuje ważną kwestię

- Rezygnacja z zerowego VAT-u na żywność została podjęta w związku z poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce i spadkiem inflacji - powiedziała w Brukseli minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ceny żywności żywność rolnictwo wydatki społeczeństwo inflacja podatek VAT budżet Polski

Eksperci: nasze PKB nadal będzie budowała konsumpcja

Polacy wprawdzie nauczyli się w pandemii i dobie podwyższonej inflacji racjonalizować nieco swoje wydatki, ale nadal ogromna grupa nie potrafi zarządzać domowymi finansami i sama to deklaruje. W efekcie kupujemy zbyt dużo, co podniesie poziom konsumpcji. A potrzebujemy inwestycji i to nie w samochody, ale w maszyny, urządzenia, oprogramowanie, w nowoczesne technologie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument oszczędności inwestycje zakupy wydatki wynagrodzenia

Eksperci: budżet na rok 2024 przygotował poprzedni rząd i wiele jego założeń będzie trudno sfinansować

Założenia budżetu na rok 2024 będzie trudno zrealizować, wiele zależy od poziomu inflacji oraz tego, czy nie pojawi się presja migracyjna na wschodniej granicy. Ale widać, też że dla wielu Polaków poziom świadczeń społecznych coraz bardziej obciąża finanse państwa, a za to zapłacą wszyscy obywatele - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP oraz radca prawny Paweł Pelc.    
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski inflacja deficyt budżetowy wydatki wynagrodzenia

Ile wydamy na Święta? Co znalazło się w koszykach zakupowych Polaków?

Kosmetyki, zabawki i słodycze - na takie prezenty postawią w tym roku Polacy. Na upominek wydamy średnio do 100 złotych - to wyniki najnowszych badań. Jak wynika z opracowanych danych, w tym roku każdy z nas zapłaci o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Wyniki badań wskazują, że koszt tegorocznych Świąt to średnio 1 441 złotych na osobę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta wydatki Boże Narodzenie Piotr Firan Raf Uzar

Dochody budżetu państwa rosną, a deficyt pozostaje pod kontrolą. Znamy nowe dane Ministerstwa Finansów

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - październik 2023 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2023 r. (po nowelizacji) wyniosło: dochody 475,4 mld zł, tj. 79,1 proc.; wydatki 511,8 mld zł, tj. 73,8 proc.; a deficyt 36,4 mld zł, tj. 39,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski podatki dochody wydatki ZUS deficyt budżetowy

Eksperci: propozycje wydatkowe państwa wymagają szczegółowych analiz obecnych możliwości budżetowych

Kolejne propozycje wydatkowe dotyczące opieki nad dziećmi czy polityki senioralnej należałoby skrupulatnie przeliczyć i zastanowić się czy mamy takie możliwości wydatkowe w budżecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej N. Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG, analizując nowe propozycje przedstawione przez premiera Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski wydatki rodzina dług publiczny

Finanse publiczne. Borys: objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu mało prawdopodobne

Objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu jest mało prawdopodobne i nieuzasadnione - uważa prezes PFR Paweł Borys. Deficyt finansów publicznych ok. 5 proc. PKB w br. i ok. 4 proc. w 2024 r. są powyżej wskaźników konwergencji 3 proc. (dług istotnie poniżej 60 proc.), ale wynikają głównie z wydatków na obronność ok. 4 proc. PKB - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy wydatki pkb dług publiczny bezpieczeństwo ekonomiczne Polska w Unii Europejskiej

"Polska jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE". Andrzej Śliwka: w ciągu 8 lat podwoiliśmy budżet

- Skumulowany wzrost gospodarczy na przestrzeni 8 ostatnich lat pokazuje, że w Unii Europejskiej nie ma szybciej rozwijającej się gospodarki niż Polska - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Zaznaczył, że w tym roku polska gospodarka wygenerowała 3,6 bln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy finanse publiczne Ministerstwo Aktywów Państwowych wydatki dochody