Polskie Radio
Section05
budżet Polski

"Biała Księga" resortu finansów oskarżeniem rządu PiS za zbyt małą dyscyplinę budżetową?

Oceny krytyczne wobec poprzednich rządów, to stały element polskiej polityki, ale od lat stan finansów publicznych nie ulega stabilizacji tylko wręcz regresowi. I kiedyś trzeba to będzie uporządkować. Tak stwierdzili zgodnie analityk Paweł Majtkowski z firmy e-TORO oraz ekonomistka Agnieszka Durlik z KIG, którzy komentowali Białą Księgę resortu finansów o działaniach rządu PiS, w dziedzinie budżetu i wydatków w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski finanse publiczne COVID-19

Polska gospodarka na fali wznoszącej. "Dobre odczyty"

Polska gospodarka dostaje coraz lepsze oceny ratingowe ze strony takich firm analitycznych jak Fitch lub Moody's. Podobne są wnioski Komisji Europejskiej. W opinii ministra finansów Andrzeja Domańskiego nasza gospodarka wychodzi z ubiegłorocznego letargu. Dlatego - jego zdaniem - wzrost PKB będzie oparty bardziej na inwestycjach niż indywidualnej konsumpcji.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb budżet Polski rating fitch

100 dni rządu Tuska. "Sukcesem uwolnienie środków z KPO"

Do największych sukcesów rządu Donalda Tuska należy uznać zmiany w regulacjach Unii Europejskiej dotyczące budżetu, brak problemów z finansowaniem potrzeb pożyczkowych czy uruchomienie środków z KPO, uważają eksperci. Z kolei jako wielkie rozczarowanie uznają brak szybszego wprowadzenia kwoty wolnej od podatku czy brak szybkich zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Donald Tusk Ministerstwo Finansów budżet Polski Rząd RP Krajowy Plan Odbudowy POLSKA polityka gospodarka polska

Eksperci: zerowy VAT na żywność nie mógł być z nami na zawsze

Nigdy nie ma dobrego momentu na podwyższenie podatku, a co za tym idzie cen towarów, szczególnie, gdy są to towary codziennej potrzeby, do których  należy żywność. Jednak to czy ceny żywności wzrosną będzie zależało zarówno od samych handlowców. Ciekawy będzie też efekt wojen cenowych między dużymi dyskontami, - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności tarcza antyinflacyjna vat budżet Polski

RELACJA Z BRUKSELI Zerowy VAT na żywność. Minister pracy wskazuje ważną kwestię

- Rezygnacja z zerowego VAT-u na żywność została podjęta w związku z poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce i spadkiem inflacji - powiedziała w Brukseli minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ceny żywności żywność rolnictwo wydatki społeczeństwo inflacja podatek VAT budżet Polski

PR24 Prezydent zwołał Radę Gabinetową. Makowski: jest wiele spraw na ostrzu noża

- Prezydent Duda często znajduje się w rozkroku. Próbuje godzić ogień z wodą. Ogniem jest teraz zapowiedź kierowania do TK innych ustaw, w związku z wątpliwościami dotyczącymi braku posłów Wąsika i Kamińskiego w Sejmie. Rząd nie pozostaje dłużny, znajdujemy się na wojennej ścieżce, brakuje chęci współpracy ze strony rządzącej większości. Cierpią na tym obywatele, którzy nie utożsamiają się z żadną ze stron. Żyjemy w czasach kryzysu konstytucyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Wprost" Marcin Makowski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda POLSKA polityka budżet Polski

PR24 Prof. Markowski: prezydent Andrzej Duda będzie próbował destabilizować system

- UE w końcu dojdzie do wniosku, że mamy prezydenta, który nie rozumie, jak stosuje się prawo. Nie rozumie tak prostych rzeczy, że ułaskawieni ludzi są de facto przestępcami i nie mają prawa zasiadać w parlamencie. Czego jeszcze nie rozumie z prawa międzynarodowego i unijnych procedur? Co on i jego kompani w nieuznawanym przez instytucje europejskie TK są w stanie wysmarować, jeśli przyjdzie do bardzo ważnych paneuropejskich rozwiązań? - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Radosław Markowski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda budżet budżet Polski POLSKA polityka

Decyzja ws. budżetu. Wiceminister klimatu: Andrzej Duda nie jest w stanie wybić się ponad polityczne podziały

- Chciałbym, żeby prezydent zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji i rozumiał swoją rolę w administracji. Prezydent ma udrażniać kontakty, nie ma pozycji i roli stosowania obstrukcji legislacyjnej. Ruch prezydenta będzie nieskuteczny politycznie. Można się spodziewać, jak orzeknie TK, a budżet i tak będzie funkcjonował - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. 
Zobacz więcej na temat:  budżet budżet Polski prezydent POLSKA

"Nie jest pan prezydentem jednej partii". Kowal o decyzji Andrzeja Dudy ws. budżetu

- Najważniejsze jest, że budżet funkcjonuje i ci, którzy czekają na podwyżki, je dostaną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, odnosząc się do decyzji prezydenta o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 rok i skierowaniu jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Kowal koalicja obywatelska budżet budżet Polski polityka Trybunał Konstytucyjny Andrzej Duda kancelaria prezydenta finanse GOSPODARKA

Kontrola następcza ustawy budżetowej przez TK. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 rok i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wyjaśnił, że wynika to z wątpliwości związanych z uchwaleniem ustaw bez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent zapowiedział, że analogiczne decyzje będą podejmowane "każdorazowo w przypadku uniemożliwienia posłom wykonywania ich mandatu". Na czym polega tryb kontroli następczej? 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda budżet Polski Trybunał Konstytucyjny polityka