Polskie Radio
Section05
budżet Polski

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

Eksperci: polski dług jest stabilny i uzasadniony, choć trzeba zastanowić się nad oszczędnościami

Polskie zadłużenie ani nie jest jakieś szczególnie wysokie na tle innych państw, ani nie ma złej struktury. W pewnym stopniu musimy plasować go na rynkach zagranicznych, a teraz ten poziom będzie się już stabilizował. Poprawia się też rentowność naszych obligacji. Oczywiście powinniśmy przejrzeć wydatki państwa od kątem oszczędności, podobnie zresztą jak wydatki indywidualnych gospodarstw domowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja długi budżet Polski inwestycje obligacje

Jeden z najwyższych wzrostów PKB w wolnej Polsce. Minister Buda: wyzwania przekuwamy w sukces

Wzywania były gigantyczne, ale doprowadziliśmy do sytuacji, że uzyskaliśmy jeden z najwyższych wzrostów PKB w wolnej Polsce. I dzisiaj mamy to samo wyzwanie, wynikające z wojny trwającej od początku roku - powiedział minister rozwoju i technologii. Waldemar Buda wziął udział w odbywającym się w Warszawie kongresie Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb budżet Polski Ministerstwo Rozwoju firma energia elektryczna

Rząd będzie oszczędzać w dobie kryzysu? Publicyści komentują doniesienia mediów

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień po wtorkowym spotkaniu władz PiS, ministerstwa będą musiały poszukać oszczędności. Najłatwiej ograniczyć wydatki na kulturę, ale możliwe są też redukcje kosztów w innych dziedzinach, choć programy społeczne zostaną najprawdopodobniej utrzymane - oceniali w Polskim radiu 24 Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji", Adam Jakuć z "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" oraz Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Eliza Olczyk polityka budżet Polski

Eksperci: oszczędności w administracji powinny być ostrożne

Oszczędzanie w administracji publicznej jest możliwe, ale musi być ostrożne jeśli chodzi o wynagrodzenia kadr, szczególnie tych wyżej wykwalifikowanych. Konieczność oszczędzania w trudnym czasie nie może uzasadniać odpływu ludzi do sektora prywatnego, szczególnie tych efektywnych i doświadczonych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski inflacja elektrownia atomowa wynagrodzenia

Reorganizacja polityki fiskalnej. Premier: mamy zapewnione 30-35 proc. prefinansowania na przyszły rok

Polska ma zapewnione 30-35 proc. prefinansowania na rok przyszły - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że aukcje obligacji będą organizowane, kiedy wydarzą się ku temu najlepsze, najwłaściwsze warunki. Szef rządu podkreślił, że polski system finansów publicznych jest stabilny, a system bankowy jest bardzo dobrze dokapitalizowany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne Mateusz Morawiecki budżet Polski kryzys inflacja stopy procentowe

JEDYNKA Minister rozwoju przedstawił prognozy polskiego PKB. "Marzenie wielu krajów europejskich"

- Liczymy, że z końcem roku inflacja będzie się stabilizowała, a od przyszłego roku malała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał też, że nie obawia się recesji w polskiego gospodarce i spodziewa się wzrostu gospodarczegho wyższego niż przewiduje projekt budżetu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda inflacja gospodarka polska społeczeństwo budżet Polski ceny

Jarosław Kaczyński w Puławach: zwiększyliśmy dochody państwa o prawie bilion złotych

Od roku 1989 czy 1990 mieliśmy do czynienia z wielkim procesem okradania naszych obywateli. Myśmy to opanowali i tylko dzięki temu mogliśmy zwiększyć dochody państwa o prawie bilion złotych, licząc ten rok, oraz przeprowadzić wielkie programy społeczne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński podatek VAT budżet Polski 500+ zarobki

Eksperci: spadek inflacji do jednocyfrowej w przyszłym roku to założenie zbyt optymistyczne

Obniżenie inflacji w przyszłym roku poniżej 10 proc., jak założono w projekcie budżetu państwa na rok 2023, jest mało prawdopodobne. Może ona zacząć spadać, ale należy się raczej spodziewać, że średniorocznie będzie to kilkanaście procent. Najwięcej zależy tu od sytuacji za naszą wschodnią granicą, ale także od polityki rządu wpływającej na wydatki budżetu państwa. Bezrobocie raczej będzie nadal niskie, natomiast podwyżki płac już hamują - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, i dr Wojciech Lewandowski z Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski inflacja

Senator PiS: Polska się rozwija, ludzie mają coraz więcej pieniędzy w portfelach

- Dobra polityka fiskalna daje większe przychody do budżetu, w związku z czym, w tym trudnym roku, roku post-pandemicznym, w roku wojny na Wschodzie, polski budżet nie jest budżetem ograniczeń - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Grzegorz Bierecki. - Jesteśmy w stanie budować dobrobyt Polski za polskie pieniądze, Polska się rozwija, ludzie mają coraz coraz więcej pieniędzy w portfelach - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Bierecki polityka POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg GOSPODARKA gospodarka polska inflacja budżet Polski